Az Intel szerint az általa fejlesztett FakeCatcher azért olyan hatékony, mert más algoritmusokkal ellentétben nem azt keresi a videóban, hogy mi a kamu, hanem azt, hogy mi a valódi.
A szakemberek folyamatosan versenyt futnak az idővel – és a hamisítókkal –, hogy olyan technológiát fejlesszenek ki, ami felismeri a deepfake-videókat. Ezek azok a tartalmak, amikor egy adott ember arcát algoritmusok segítségével ráhelyezik egy másik ember arcára, így gyakorlatilag azt mondatnak ki vele, amit csak akarnak. Hogy ez miért veszélyes, azt valószínűleg nem kell külön kiemelnünk: elég csak arra gondolni, mi történne, ha az amerikai elnök bőrébe bújt karakterrel azt mondatnák ki, hogy hadat üzen Oroszországnak.
A szakemberek ezért olyan technológia kifejlesztésén dolgoznak, ami felismeri, ha egy deepfake-videót lát. Ezen a téren most az Intel ért el igen szép eredményt: a cég azt mondja, az esetek 96 százalékában képes megmondani a szoftvere, hogy kamu videóról van szó – írja a Gizmodo.
Ennyire könnyen leleplezheti, ha át akarják verni egy deepfake videóval
Az egyre elterjedtebb online kapcsolattartásban megszaporodtak a legkorszerűbb csalási technikákat kihasználó, hamis személyeket mutató videók. Azonban egy egyszerű módszerrel ezek leleplezhetők.
A FakeCatcher valós időben képes észlelni az ilyen videókat, a cég pedig azt állítja, hogy ez az első ilyen a világon. A szoftver adatokat gyűjt a videó képpontjainak szkennelésével az arc véráramlásáról. Ez alapján a rendszer képes megmondani, hogy valódi személyt láthatunk-e, vagy nem.
Az Intel szerint azért is ilyen eredményes a fejlesztés, mert más algoritmusokkal ellentétben nem azt keresi, hogy mi a kamu a videóban, hanem azt, hogy mi a valódi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.