Hawaii egyik szigetén, Kauai keleti részén a kis tűzhangya eddigi legnagyobb kolóniáját találták meg. Az állat csípése nemcsak fájdalmas, de megvakíthatja az állatokat, a növénybetegségek pedig elterjedhetnek.
Komoly veszély fenyegeti Hawaiit a Kauai Invazív Fajok Bizottsága szerint. A Hawaii Egyetem hangyakutatói nemrég a kis tűzhangya (Wasmannia auropunctata) nevű hangyafaj több millió egyedből álló kolóniáját dokumentálta Hawaii negyedik legnagyobb szigetén. A szakemberek úgy vélik, a mostani a legrosszabb „fertőzöttségi adat” azóta, hogy a rovarokat először észlelték 1999-ben a régióban.
Az IFLScience azt írja, a hangyák az áruimporttal kerültek át a szigetre. A Spot The Ant, Stop The Ant nevű szervezet szerint a kis tűzhangya a Föld legrosszabb 100 invazív faja közé tartozik, mivel gyorsan növekedhet, emiatt pedig szinte biztos, hogy csípés éri az embereket és a vadon élő állatokat.
A sokmilliós kolóniát Kauai keleti részén fedezték fel. Ahogy a számuk növekszik, úgy nő az esély is arra, hogy az ember otthonában megjelennek. Erről már érkeztek hírek, ugyanis többen jelezték, alvás közben csípte meg őket az állat.
A csípés azonnal, súlyos fájdalmat okoz, ám ez később enyhül. Ezután viszont gyulladás alakulhat ki a területen, ami napokig, vagy akár hetekig is eltarthat. Az állatoknál vakságot okozhat a csípés, de negatív hatással van a mezőgazdaságra is, a hasznos fajokat ugyanis kiszorítja, így megnő a növénybetegségek kialakulásának esélye.
A szakemberek most megpróbálják megállítani a terjedésüket, remélve, hogy nem szaporodik el a faj még jobban a szigeten.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.