Tech hvg.hu 2022. november. 04. 20:03

Hackerek támadták meg a világ legfejlettebb rádióteleszkóp-rendszerét, egy hete állnak a csillagászati megfigyelések

A chilei ALMA rádióteleszkóp-rendszert még október 29-én támadták meg a hackerek, akiknek sem a kilétéről, sem pedig az indítékáról nem tudni semmit.

Hackerek támadták meg és tették elérhetetlenné a világ egyik legnagyobb rádióteleszkóp-rendszerét, a chilei ALMA rendszert. Az, hogy kik a támadók és mi a céljuk, nem világos.

A szervezet nemrég bejelentette, hogy október 29-én reggel 6 óra 14 perckor kibertámadás érte őket. A közlemény szerint a támadás arra kényszerítette a szervezetet, hogy szüneteltesse a csillagászati megfigyeléseket, de a nyilvánosan elérhető weboldal is elérhetetlenné vált. Ez a mai napig nem változott.

Ellentmond az univerzum törvényeinek: találtak 39 eddig láthatatlan, hatalmas ősi galaxist

Harminckilenc, korábban láthatatlan, hatalmas ősi galaxist fedeztek fel japán kutatók. Ez az első eset, hogy ennyi galaxist fedeznek fel egyszerre.

Az ALMA összesen 68, nagy precizitású antennából áll, amelyek 16 kilométeren át sorakoznak. Ez a Föld legnagyobb ilyen projektje. A rendszernek kiemelkedő szerepe volt abban, hogy 2019-ben sikerült bemutatni a világ első fotóját egy fekete lyukról.

A közlés szerint a fenyegetést sikerült elhárítani, a szakemberek azonban még mindig azon dolgoznak, hogy visszaállítsák a rendszereket. A támadás nem veszélyeztette sem az antennákat, sem a tudományos adatokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.