Sokaknak tökéletesen elegendő a tévé beépített sztereó hangrendszere, mások viszont csak a 9.1-es házimozi szettekkel hajlandók kibékülni. És sokaknak az arany középutat jelentő soundbarok jelenthetik a legjobb választást.
A televíziókészülékekbe szerelt hangkeltő eszközök sosem a kiváló hangminőségükről és komoly hangerejükről voltak ismeretesek, de a lapostévék elterjedésével e tekintetben még egy kis visszalépésnek is tanúi lehettünk. Ennek egyszerű a magyarázata: míg a komoly mélységű katódsugárcsöves modellekben méretesebb hangszórók is elfértek, a néhány centiméter vastag készülékekbe csak parányi hangforrásokat tudtak szerelni, melyek mozgástere teljesen minimális volt.
A mostanság kapható modern tévék beépített hangrendszereitől sem szabad csodát várni, de bőven akadhatnak olyanok, akik tökéletesen elégedettek ezekkel a maximum néhányszor 10 W-os hangszórókkal. Akik ennél többre vágynak, azoknak ott vannak az 5.1-es, vagy akár 7.1-es, sőt 9.1-es házimozi rendszerek, és bár ezek már igen meggyőzően szólnak – főleg a magasabb árkategóriában –, nem minden esetben jelentenek jó választást. Nem mindenki akar ugyanis kábeldzsungelt a lakásába, és olyanok is akadhatnak, akik nemcsak a kábelek, hanem a rengeteg hangfal látványától is ódzkodnak.
Számukra készülnek az immár közel két évtizede velünk lévő és az utóbbi időkben egyre szélesebb körben elterjedt úgynevezett soundbarok. Ezek lényegében olyan hosszúkás hangkeltő rudak, melyek a tévé közelében elhelyezve biztosítanak sztereó, illetve adott esetben térhatású hangzást. A gyártók ajánlásai szerint a televíziós készülékek alatt, vagy felett kell elhelyezni őket, de a jobb hangzás miatt lehetőség szerint érdemes inkább a tévé alatti pozíciót favorizálni.
A bútoron álló tévék alá/elé történő elhelyezés azonban nem mindig járható út, mert a soundbar adott esetben kicsit betakarhat a tévé képének aljába, ilyenkor jönnek be a képbe a sounddeckek. Utóbbiak elsősorban lapos doboz kialakításukról és jobb hangminőségükről ismerszenek meg, illetve arról, hogy egyszerűen rájuk helyezhető a tévé. Szintén külön kasztot képeznek a hagyományos soundbarokhoz hasonlóan általában karcsú megjelenésű hangprojektorok, melyek akár több tucat hangszórót is felvonultathatnak a jobb hangminőség és térhangzás érdekében.
A digitális be- és kimenetek ma már lényegében alapkövetelménynek számítanak, és egyre népszerűbbek azon modellek, melyek nemcsak Ethernet portot, hanem wifit és Bluetooth-t is felvonultatnak. Ily módon az Amazon Alexa és a Google Asszisztens révén akár hangparancsokkal vezérelhető okoshangszórókként is használhatók a modernebb soundbarok, vagyis például bámikor megkérdezhetjük tőlük, hogy milyen lesz a holnapi időjárás.
A tévé és a soundbar között általában HDMI-kábel teremt kapcsolatot, hasznos extra a készülékek közötti kommunikációt biztosító CEC (Consumer Electronics Control) támogatás, és a kábelek mennyiségét csökkentő ARC, illetve eARC (Audio Return Channel, enhanced Audio Return Channel). Az általában néhány kilogramm tömegű és többféle méretben, színben készülő soundbarok mellé nem feltétlenül jár távirányító, erre a célra ugyanis a tévé távirányítója vagy a telefonunkra telepített applikáció is megfelelhet.
Utóbbi alkalmazás adott esetben a soundbar hangzásának személyre szabásában is komoly segítséget jelenthet, léteznek ugyanis olyan típusok, melyek esetében a kezünkben tartott mobillal kell körbepásztázni a szobát, és a rendszer ily módon hangolható be tökéletesen a helyi adottságokhoz.
A soundbarok mellé adott esetben kiegészítő hangszórókat, és mélynyomót is csatlakoztathatunk, de az újabb modellek Dolby Atmos támogatásának köszönhetően erre nem feltétlenül van szükség. A Dolby Atmos révén valódi 3D hangzásban lehet részünk, ráadásul a streamingszolgáltatók, így például a Netflix kínálatában is egyre több az ilyen hangsávot felvonultató tartalom. Csodát persze ez esetben sem szabad várni, egy komolyabb soundbar legfeljebb egy egyszerűbb valódi 5.1-es hangrendszer szintjét képes megugrani, de a kevésbé vájtfülűek és például a kisebb nappalival rendelkezők számára ideális megoldást jelenthet.
Vásárlás előtt érdemes lehet egy szakboltban személyes próbát tenni a kiszemelt készülékkel – erre nem feltétlenül az első üzletben lesz lehetőségünk, de megéri keresni egy barátságosabb boltot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.