Az átlátszó fa helyettesítheti többek közt a polipropilént, a polivinil-kloridot, azaz a PVC-t, az akrilt, de még a polietilént is.
Az ENSZ szerint a világon évente mintegy 400 millió tonna műanyaghulladék keletkezik, és egyre több az egyszer használatos műanyag, ami rövid használat után a kukában landol. Kutatók szerint az ilyen anyagokat alternatív megoldásokkal is lehetne helyettesíteni – többek közt az átlátszó fával.
A Phys.orgon megjelent közlemény szerint
az átlátszó fa környezetbarát helyettesítője lehet az autószélvédők, átlátszó csomagolások és orvosbiológiai eszközök gyártásához használt üvegnek vagy műanyagnak.
A Science of The Total Environment című folyóiratban megjelent tanulmány szerint az átlátszó fa biológiailag lebomló tulajdonságai miatt csökkenti a környezetre gyakorolt ökológiai hatásokat. Emellett olcsóbb, mint az üveg, így jelentősen csökkenthető az előállítási költség is.
Prodyut Dhar, a tanulmány egyik szerzője, az Indiai Technológiai Intézet mérnöke úgy vélte, az átlátszó fa mint anyag helyettesítheti többek közt a polipropilént, a polivinil-kloridot, azaz a PVC-t, az akrilt és a polietilént is.
Az átlátszó fát úgy állítják elő, hogy eltávolítják a fa lignintartalmát, a helyére pedig átlátszó műanyagokat tesznek. A lignin a természetben előforduló biopolimer, ami a műanyagokkal ellentétben lebomlik és nem mérgező.
A fejlesztéssel kapcsolatos elemzés szerint az átlátszó fa nem annyira környezetbarát, mint az üveg, de a használata még mindig előnyösebb, mint (például) a polietilén folyamatos előállítására hagyatkozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.