Tech hvg.hu 2022. október. 14. 15:03

Olyasmit tapasztaltak egy fekete lyuknál, amire még soha nem volt példa

A kutatók az AT2018hyz jelű fekete lyuk esetében azt tapasztalták, hogy az általa széttépett csillag anyaga nem a korongon izzott fel, hanem szétszóródott.

Amikor egy csillag túl közel kerül egy szupermasszív fekete lyukhoz, úgynevezett árapály-zavar esemény (TDE) történik. Ilyenkor az intenzív gravitáció széthúzza a csillagot, az anyag pedig a fekete lyuk korongja körül izzani kezd, ami lehetővé teszi, hogy meglássuk azt. A kutatók azonban az AT2018hyz jelű fekete lyuk esetében teljesen mást tapasztaltak – valami olyasmit, amire eddig még nem volt példa.

A The Astrophysical Journalban megjelent tanulmány szerint a csillagot széttépte a fekete lyuk, majd az anyag ahelyett, hogy a korongon kezdett volna izzani, egyszerűen szétszóródott. Három évvel később a fekete lyuk ismét anyagot kezdett el kilövellni magából.

Találtak egy forró gázgömböt a Tejútrendszer közepénél, a fénysebesség harmadával száguld

A Sagittarius A nevű szupermasszív fekete lyuk megfigyelésekor különös sugárzást észleltek a csillagászok. Mostanra kiderült, mi okozza a jelenséget.

Yvette Cendes, a tanulmány vezető szerzője szerint korábban még soha nem láttak ilyesmit. A fekete lyuk által kilőtt anyag a fénysebesség felével lőtt ki, ami ötször gyorsabb egy átlagos TDE-kiáramláshoz képest.

A kutatók, akik több mint egy évtizede tanulmányozzák rádióteleszkópok segítségével a TDE-ket, eddig azt tapasztalták, hogy a rádióhullámok felragyogtak, miközben a csillag felemésztése közben anyagot lövelltek ki magukból. Az AT2018hyz esetében azonban az első három évben rádiócsend volt, majd úgy kezdett el ragyogni a TDE, hogy az eddigi egyik legfényesebbé vált.

A kutatók most azt szeretnék kideríteni, hogy ilyesmi rendszeresen történik-e, vagy az AT2018hyz-nál látott jelenség egyedi eset volt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.