A „szélkombájnként” fordítható készülék – feltéve, hogy egyszer tényleg kapható lesz – komoly változást hozhat a kisebb feszültségű áramforrások piacán.
A szingapúri Nanyang Technological University (NTU Singapore) kutatóinak munkája az a wind harvester nevű (magyarul nagyjából „szélkombájnként” fordítható) eszköz, ami már a könnyed szellőt is elektromos árammá alakítja, és ezt ráadásul tárolni is képes. A fejlesztésről szóló hírt a Rakéta szúrta ki.
A Tech Xplore-on olvashatók szerint a harvester a mindössze 2 méter/s sebességű széllel is képes működni, ennek felhasználásával pedig három voltos feszültséget termelni. A tárolási képességből adódóan az éppen nem használt áramot egy akkumulátorra irányítja át, ami szintén nagyon előnyös tulajdonsága:
az adott készülék ezáltal szélcsendben is működtethető.
A wind harvester mindössze 15 cm x 20 centiméter méretű, könnyen felszerelhető az épületek oldalára, és ideális lehet városi környezetben. A másik előnye, hogy könnyű és strapabíró. Az eszköz pedig olyan olcsó anyagokból készült, mint a réz, alumíniumfólia és teflon.
A laboratóriumi tesztek során az NTU által kifejlesztett eszköz 40 LED-lámpát tudott folyamatosan táplálni 4 m/s szélsebesség mellett. Az általa generált, illetve előállított többlettöltés pedig elegendő volt ahhoz, hogy a készüléket szél hiányában is hosszabb ideig áram alatt tartsa.
Az NTU kutatócsoportja most azt igyekszik megoldani, hogy a találmány mielőbb kereskedelmi forgalomba kerülhessen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.