Egy termék természeti környezetre gyakorolt hatása 80 százalékban a tervezés során dől el. Az új megoldással, amelyet a Siemens a német klímatechnológiai vállalattal, a Sustamize-zal közösen fejlesztett, a vállalatok pontosan mérhetik, modellezhetik, csökkenthetik és követhetik termékeik szénlábnyomát már a tervezés korai szakaszától.
A most bejelentett együttműködés eredményeként a Sustamize Product Footprint Engine adatai – beleértve a gyakran használt anyagok és energiahordozók CO2-kibocsátási adatait tartalmazó könyvtárakat és adatkészleteket – közvetlenül elérhetők a Siemens Xcelerator portfóliójában. A dekarbonizációra összpontosító tervező, mérnöki és gyártó vállalatok így hathatós támogatást kapnak a kibocsátás optimalizálásához és menedzseléséhez, valamint a tiszta gyártási eljárások kifejlesztéséhez – közölte a Siemens.
A Product Footprint Engine több mint két évtized tudományos kutatásának adataira és iparági tudására épít. A Sustamize technológiája a világ egyik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátási adatbázisával, valamint intelligens algoritmusok segítségével automatizálja a termékek szénlábnyomának kezelését.
És azt a viccet ismeri, amikor a mérnök beül egy operára, egy sörözőbe és egy stadionba? Nem vicc
Elég csak felszállni a Keleti pályaudvaron a Budapest-Salzburg vonatra, és máris siemenses bemutatón találja magát az ember. Az osztrák vasút ugyanis a német vállalat által gyártott járművekkel teljesíti Railjet járatait. Könnyű erre rájönni, a mozdonyok ütközőin ott a Siemens felirat. Persze a vonat egyébként is olyan dolog, melyen egy laikus is kimondatlanul érzi egy ipari nagyvállalat szakembereinek keze nyomát.
A Siemens közlése szerint új megoldása a CO2-kibocsátás alulról felfelé történő elemzésének munkafolyamatát követi, és a termék összes releváns kibocsátási tényezőjét összegzi az értéklánc mentén.
A megoldás a nyersanyagok vagy újrahasznosított anyagok kinyerésétől kezdve a termék gyártásán át a szállításig figyelembe veszi az összes folyamatot.
Hasonlóan a tervezéshez, a Siemens tavaly bejelentett SiGreen megoldásával a beszállítói lánc mentén is támogatja a karbonlábnyom kezelését. Az alkalmazással a vállalatok a keletkezés helyén gyűjthetnek valós kibocsátási adatokat, így a termék szénlábnyomát tényleges állapotot mutató adatokból számolhatják ki, és azt mérőszámként használhatják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.