A háború egészen meglepő helyeken tudja összehozni az embereket. Földes András Kelet-Ukrajnában tapasztalta ezt meg.
Elon Musk váratlan putyinista fordulata ellenére az általa biztosított Starlinkért rajonganak az ukránok. Ez a nemrég visszafoglalt Izjum városában derült ki, ahol szokatlan jelenségre lettem figyelmes: nagy csoport embert láttam egy ház tövében. Mindez új volt a rommá bombázott Izjumban, ahol az üres utcákon csak segélyosztásnál gyűlnek össze a lakók. Itt azonban olyan pezsgés volt, mint valami minifesztiválon.
Gyerekektől nyugdíjasokig álltak, ültek, guggoltak emberek, és a mobiuljukat nyomkodták. Hamar kiderült, hogy az áram, fűtés, gáz és internet nélküli nagyvárosban ez az a hely, ahol van internet.
Élőben láthattam, hogy az Elon Musk-féle Starlink valóban működik. A rendszer egy kisasztalra emlékeztető vevőből és egy generátorból állt. Az utóbbi nem csak a nethez kellett, hanem a mobilok töltésére is, máshol ugyanis erre nem volt lehetőség az egykor 50 ezres városban.
A helyiekkel beszélgetve kiderült, hogy a netezés az oroszoktól felszabadított területen többet jelent szimpla hírolvasásnál, posztolásnál vagy csevegésnél. Egy hatvanas nő elmondta, hogy hónapok óta semmit nem tud az elmenekült gyerekeiről, így most veszi fel velük a kapcsolatot.
Voltak, akik azt próbálták kideríteni, hogy kik maradtak életben az ismerőseik közül, és sokan most mertek először szabadon híreket olvasni.
Éppen ezért az aznapi botrányról, amelyben a rendszer tulajdonosa a Krím feladásáról és az elfoglalt területek népszavazásáról elmélkedett, nem is hallottak a megkérdezettek.
Hogy kerül a wifi az ukrán-orosz frontra?
200 mbps sebességű internetelérést vitt Ukrajnába Elon Musk Starlinkje, ami több szakértő szerint is nagyot fordított az információs háború, ezzel pedig a tényleges háború menetén. Az egész ráadásul egy tweettel kezdődött.