A Meta Oroszországból és Kínából üzemeltetett kamufiók-hálózatot talált – közölte a cég. Utóbbi csupán 80 fiókból állt, az orosz azonban jóval nagyobb volt: több mint 2000 fiókot és oldalt tartalmazott, és Ukrajnával kapcsolatban a Kreml-barát álláspontot közvetítette az amerikaiak felé. Mindkettőt lekapcsolta a vállalat.
November elején tartják az Egyesült Államokban a félidős választásokat, amikor is a Képviselőház mind a 435 székéért, míg a Szenátusban 100-ből 35 székért folyik a verseny a demokraták és a republikánusok között. A választásokba azonban nemcsak a politikai pártok szólnak bele, hanem azok a hálózatok is, amelyek a közösségi oldalakon terjesztenek egyik vagy másik oldal kapcsán álhíreket.
A közösségi oldalakra éppen ezért komoly nyomás nehezedik, hogy próbálják meg valamiként elejét venni a külföldi befolyásolásnak. A jelek szerint a Metának ez legalább részben sikerült.
Összehangoltan működő Facebook-oldalak kiterjedt hálózata önti rá a fogyasztókra az orosz és a kormánypropagandát
Több olyan, szélesebb követői bázissal rendelkező Facebook-oldal van, amelyeknek látszólag semmi közük egymáshoz, de valójában egyszerre fújják a kormánypropagandát és a putyinista (ál)híreket.
A cég bejelentette, két olyan hálózatot is felszámolt, amelyeknek célja az amerikai választás kimenetelének befolyásolása volt. A kínai és orosz kötődésű, hamis fiókokból álló hálózatot lekapcsolta a cég.
A jelentés szerint a kínai hálózat kicsi volt, ugyanakkor voltak olyan fiókok, amelyek mindkét oldalon amerikainak adták ki magukat. Ben Nimmo, a Meta globális fenyegetésekkel foglalkozó vezetője a CNN-nek elmondta, ez volt az első alkalom, hogy ilyen kínai kamu fiókokat talált a vállalat.
A cég a fiókokkal kapcsolatos részleteket átadta az FBI-nak.
Az orosz hálózat már jóval nagyobb volt, mint a kínai. Több ezer Facebook-fiókot és -oldalt tartalmazott, több mint 100 ezer dollárt költött el hirdetésekre a Facebookon és az Instagramon, a profilokon keresztül pedig az ukrajnai háborúval kapcsolatos oroszbarát narratívát terjesztett.
„Nincs is háború Ukrajnában" - új konteók árasztották el az internetet
A terjedő kamuvideókban, ferdítésekben és álhírekben az a közös, hogy előszeretettel fordulnak elő oroszbarát csatornákon.
A Meta kiemelte: a hálózatok nem államiak, és nem is az országon belüli szervezetekhez tartoznak, csupán onnan üzemeltették azokat.
A lekapcsolás során az orosz hálózatban találtak olyan oldalakat is, a melyek valamilyen nyugati sajtótermék, például a The Guardiannak adták ki magukat. Ezen például Ukrajnát vádolták meg azzal, hogy a bucsai mészárlást megrendezték.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.