Tech hvg.hu 2022. szeptember. 27. 19:03

Felejtse el a vonatablakot, átlátszó kijelzőt tenne a helyére az LG

Az LG Display 2020 óta már Japánba és Kínába is szállított olyan átlátszó kijelzőket, amiket a metrószerelvényekbe szereltek be. Most Európa és Észak-Amerika felé terjeszkedne a vállalat.

A világ legnagyobb közlekedéstechnológiai szakkiállításán, az InnoTrans 2022 nevű rendezvényen mutatta meg az LG kijelzőgyártó részlege, hogy miként is képzeli el a jövőben a vonatos/metrós utazásokat. A cég egy átlátszó OLED kijelzőt mutatott be, amit a német vasúttársaság, a Deutsche Bahn koncepcióeszközébe épített be. A The Verge beszámolója szerint a cég 2020 óta már szállít a kínai és a japán közlekedési vállalatoknak ilyen kijelzőket, így azok számos metrószerelvényen teljesítenek már szolgálatot.

A kijelző speciális edzett üveget használ, hogy bírja a rázkódás és egyéb ütések okozta strapát. A panelen különböző információk jelenhetnek meg, például az időjárásról, vagy épp arról, hogy késik-e a szerelvény, és ha igen, akkor mennyit. Emellett ablakként is funkcionál a szerkezet.

A kijelző azonban egész biztosan nemcsak a fentebb felsorolt információkat tudja megjelenteni, hanem akár reklámokat is. Mivel a metrószerelvényekben már eddig is láthattunk hirdetéseket, így ez a megoldás nem lenne annyira földtől elrugaszkodott lépés. Ugyanakkor hosszú távon egyéb kérdéseket is felvet a dolog.

Előfordulhat ugyanis olyan helyzet, amit a sci-fikben már láthattunk, hogy ha valaki többet fizet, akkor teljesen átlátszó lesz a kijelző – míg egy olcsóbb jegyért cserébe reklámok takarják el az illető elől a kilátást. Persze ez azért nem ennyire egyszerű, hiszen ha egy utas nem fizet a kilátásért, egy másik viszont igen, akkor jó eséllyel mind a ketten a reklámmentes ablakot láthatják majd.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.