Tech hvg.hu 2022. szeptember. 21. 13:03

Felszántotta az internetet az Europol, több embercsempészt is azonosítottak

Az Europol 20 ország – köztük Magyarország – bevonásával igyekezett felderíteni azokat a weboldalakat és platforomokat, ahol az embercsempészek és emberkereskedők az áldozataikat igyekeznek becserkészni.

Magyar nyomozók is részt vettek abban a felderítő akcióban, amely során az embercsempészek internetes tevékenységét igyekeztek felderíteni az Európai Unióban – közölte az Europol. Az Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettség Ellen (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats, EMPACT) akció során 114 platformot ellenőriztek, ahol a bűnözők a leendő áldozataikat próbálták „begyűjteni”.

Az Europol és az Eurojust által támogatott első online, EU-szerte zajló, emberkereskedelem elleni hackathonban 20 ország, köztük Magyarország bűnüldöző hatósága vett részt. A szeptember 6-i felderítés során 85 nyomozó és szakértő gyűlt össze, hogy fényt derítsen a bűnözők online tevékenységére. A hatóság az ukrán menekültekre pályázó embercsempészek felderítésére különösen odafigyelt.

Az eredmények alapján:

  • 114 online platformot ellenőriztek (30 célozta meg az ukrán menekülteket),
  • 53 embercsempészettel gyanúsított oldalt vizsgáltak meg (10),
  • 5 emberkeresedelemmel kapcsolatos online platformot ellenőriztek, amelyek közül négy a gyermekek szexuális kizsákmányolásához kapcsolódott a dark weben,
  • 11 feltételezett embercsempészt azonosítottak, akik közül 5 leginkább az ukrán menekültekre utazott,
  • 45 lehetséges áldozatot azonosítottak, akik közül 25 ukrán állampolgár volt.

Bár az akció főként a szexuális kizsákmányolással kapcsolatos emberkereskedelemre összpontosított, a tisztek nyomokat is kerestek a kizsákmányolás egyéb formáinak azonosítására.

A szakemberek számos, az emberkereskedelhez és más bűncselekményekhez kapcsolódó weboldalt és platformot azonosítottak. A bűnözők többek között a közösségi oldalakat, a társkereső oldalakat, valamint a hirdetési oldalakat, fórumokat és üzenetküldő alkalmazásokat is arra használták, hogy becserkésszék az áldozataikat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.