Tech hvg.hu 2022. szeptember. 16. 20:03

Találtak egy ősi szívet: 380 millió éves

A szív egy megkövesedett halé volt. Páratlanul jó állapotban maradt fenn.

Megütötték a főnyereményt a Curtin Egyetem tudósai: egy olyan megkövesedett szervre bukkantak, ami egy ősi halhoz tartozott. Az EurekAlerten megjelent közlemény szerint a fosszília legalább 380 millió éves, így ez a legrégebbi szerv, amiről a kutatók nem csak beszélni tudnak, vizsgálatok is elvégezhetők rajta.

A Science című tudományos folyóiratban megjelent kutatási anyag szerint a szerv egy olyan halé, ami az arthrodira, vagyis a páncélos halak egy kihalt osztályába tartozott. Ez a feltételezések alapján nagyon régen, 419,2 vagy 358,9 millió évvel ezelőtt élhetett. A szervei pedig úgy helyezkedtek el a testében, amilyen a mai cápák anatómiája is.

Curtin University/Yasmine Phillips

Kate Trinajstic, a Curtin egyik professzora szerint páratlan leletről van szó, mert egyáltalán nem gyakori, hogy az ősi fajok lágyszövetei vizsgálható állapotban maradjanak fenn. „Több mint 20 éve tanulmányozom a kövületeket, de meglepett, hogy egy 380 millió éves élőlényben ilyen gyönyörűen megőrzött szívet találtam” – mondta.

A fosszíliát még 2008-ban találták meg a kutatók a Gogo Formáció (angolul Gogo Formation) nevű geológiai képződménynél. A terület Nyugat-Ausztrália északi részén található.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.