Tech hvg.hu 2022. szeptember. 14. 08:33

Kína megépítette a világ legerősebb szélcsatornáját, a hangsebesség 33-szorosát tudja szimulálni benne

A kínai szélcsatornában akár 11,5 km/s-os sebességgel is áramolhat a levegő, amit egy 840 kg-os dugattyú mozgat.

Beüzemelte Kína a világ legerősebb szélcsatornáját – számolt be róla a South China Morning Post. A lap szerint a szerkezet a hiperszonikus repüléshez kapcsolódó kutatásokat segíti majd:

a levegő 2,5–11,5 km/s sebességgel áramlik benne, vagyis a hangsebesség több mint 33-szorosával egyenértékű repülést képes szimulálni.

Lyu Csekuo, a projekten dolgozó mérnök szerint a csúcstechnológiás létesítmény számos téren segíti majd a fejlesztéseket. Ilyen például a holdra szállás, vagy épp egy olyan repülőgép kifejlesztése, ami egy órán belül a világ bármely pontjára képes eljutni.

A szélcsatorna a szakemberek szerint kétszer akkora, mint a hasonló nyugati építmények, az átmérője pedig 80 centiméter.

Kínának van egy titkos alagútja, amiben több ezer km/órával süvíthet a szél

A különleges szélcsatorna pontos helye nem ismert. A mérnökök a hiperszonikus repülés tesztelésére használják.

A szélcsatornában egy 840 kg-os dugattyút használnak, aminek ki kell bírni a sűrített levegő nyomását – ez a gravitáció tízezerszeresének felel meg –, miközben 540 km/h-val halad. Lyu szerint a tesztelés során kiderült, hogy az eszköz a komoly igénybevétellel járó teszteket is kibírta anélkül, hogy deformálódott vagy sérült volna a szerkezete.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.