A Nutty néven ismert thaiföldi videós 35 százalékos haszonot ígért a devizakereskedésből, pénzt azonban senki sem látott tőle.
Nem mindennapi csalásról számolt be a Bloomberg. A lap szerint egy thaiföldi YouTube-videós 55 millió dollárt, vagyis nagyjából 21,6 milliárd forintot csalt ki a követőitől azzal, hogy jó haszonnal kecsegtető devizaüzletet ígért nekik.
Az elkövető Natthamon Khongchak, aki a táncos videóval 847 ezer felirarkozót gyűjtött magának. Követői Nutty néven ismerték. A nő az Instagramon is aktív volt, ahol a devizakereskedéssel kapcsolatos tanfolyamokat reklámozott. A profilján luxusórákról, ingatlanokról és autókról tett közzé fotókat, hogy megmutassa, milyen gazdagságot ért el a devizakereskedéssel.
A nő azt ígérte, 35 százalékos hasznot hoz annak, aki beszáll a kereskedéssel foglalkozó vállalkozásába. 2022 áprilisáig mintegy 6000 ember dőlt be neki, akik mintegy 55 millió dollárt utaltak a számlájára.
Visszaszerezte a pénzét egy netes zsarolótól a Maastrichti Egyetem, sőt még annál többet is
Az új világok nemcsak új lehetőségekkel, hanem korábban ismeretlen kockázatokkal is járnak. Ha igazuk lesz a techóriásoknak, és néhány éven belül tömegek számára nyílnak meg a metaverzum kapui, az új kibervédelmi kihívások elé állítja a cégeket.
Nutty később egy Instagram-bejegyzésben jelezte, hogy „hibásan kereskedett”, ezért elveszítette az összes pénzt, amit rábíztak. Utolsó, májusi bejegyzésében arról írt, hogy 27,5 millió dollárral tartozik az embereknek, a számláit pedig blokkolták, ezért nem tud fizetni, de valahogyan megpróbálja rendezni az adósságot. Június óta azonban nem volt aktív a közösségi médiában, követői pedig úgy gondolják, elmenekült az országból. A bevándorlási hivatal szerint azonban nem hagyta el Thaiföldet.
Eddig 30 károsult nyújtott be panaszt a pénzügyi hatóságnál, ők összesen 875 ezer dollárt (345 millió forint) követelnek rajta. Egy áldozata 493 500 dollárt (194 millió forint) szeretne visszakapni.
Bill Gates üzeni: a bolondok üzlete a bitcoin és az NFT
Az új világok nemcsak új lehetőségekkel, hanem korábban ismeretlen kockázatokkal is járnak. Ha igazuk lesz a techóriásoknak, és néhány éven belül tömegek számára nyílnak meg a metaverzum kapui, az új kibervédelmi kihívások elé állítja a cégeket.
A hatóságok szerint Nutty kapcsolatba hozható azokkal a malajziai csalókkal, akiket augusztusban tartóztattak le azért, mert luxuscikkeket ígértek a vásárlóiknak, akik azonban semmit sem kaptak a pénzükért.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.