Tech hvg.hu 2022. augusztus. 26. 14:42

A Moderna állítja: tőle lopta a Pfizer–BioNTech a koronavírus-vakcina technológiáját

A Moderna szerint ők már évekkel a koronavírus-járvány előtt kifejlesztették azt az oltóanyag-technológiát, amit a Pfizer–BioNTech felhasznált a Covid-vakcinájában.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Beperli a Moderna a Pfizert, valamint német partnerét, a BioNTech-et a koronavírus ellen kifejlesztett védőoltás miatt. A vállalat azt állítja, az oltóanyag fejlesztése kapcsán a két cég szabadalomsértést követett el, és lemásolta a Moderna által évekkel korábban kifejlesztett vakcinatechnológiát.

A Reuters beszámolója szerint a keresetet egy amerikai bíróságon adta be a Moderna, a kártérítési igény összegét egyelőre nem jelölték meg.

A Pfizer és a Moderna is beadta az engedélyezési kérelmét az omikron variánsai ellen is hatásos vakcinára

Ha minden a terv szerint alakul, hamarosan az EU-ban és az Egyesült Államokban is beadhatják emlékeztető oltásnak a most domináns koronavírus-variáns ellen is hatékony vakcinát.

A Moderna közleményében azt állítja, az mRNS-alapú vakcinatechnológiát még a pandémiát megelőző évtizedben fejlesztette ki a vállalat és dollármilliárdokat költött a fejlesztésre. A Pfizer–BioNTech vakcináját hamarabb hagyta jóvá az amerikai gyógyszerészeti hatóság, mint a Modernáét.

A Moderna önállóan, a Pfizer–BioNTech pedig együttesen voltak az első cégek, amelyek előálltak a koronavírus elleni védőoltással. A korábban évekig tartó engedélyezési eljárás hónapok alatt lezajlott, nagyrészt az mRNS-technológiának köszönhetően. A vakcina megtanítja a sejteknek, hogyan állítsanak elő olyan fehérjét, amelyek immunválaszt váltanak ki.

Elkészült a Moderna új, koronavírus elleni védőoltása: miért kell és mennyire biztonságos?

Hamarosan megkezdhetik az oltást a Moderna új, koronavírus elleni védőoltásával, ami már nemcsak az eredeti kórokozó ellen nyújt védelmet.

A német BioNTech szintén ezen a megoldáson dolgozott, amikor partnerséget kötött az amerikai Pfizerrel. Az amerikai hatóság végül 2020 decemberében először a két cégnek, majd egy héttel később a Modernának adott engedélyt a koronavírus elleni védőoltás sürgősségi felhasználására.

A Moderna azt állítja, a Pfizer engedély nélkül másolta le az mRNS-technológiát, amit 2010 és 2016 között fejlesztett, jóval a járvány 2019-es kitörése előtt.

A világjárvány idején a Moderna azt mondta, nem fogja érvényesíteni a szabadalmi jogait, hogy segítsen másoknak a saját vakcina fejlesztésében, különösen az alacsony- és közepes jövedelmű országok számára. 2022 márciusában azonban a vállalat már úgy nyilatkozott, az olyan cégektől, mint a Pfizer és a BioNTech elvárja, hogy tiszteletben tartsák a szellemi tulajdonukat. 2022. március 8-a előtt semmilyen tevékenységért nem kér kártérítést.

A Pfizer–BioNTech ellen már több vállalat is indított pert, mert azt állítják, hogy a két cég koronavírus elleni vakcinája sérti a szabadalmukat. Ők azonban kijelentették, hogy állnak a perek elébe, és megvédik a szabadalmaikat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.