Tech hvg.hu 2022. július. 28. 08:33

Megkérték a mesterséges intelligenciát, képzelje el, hogy mi van egy fekete lyuk belsejében

Hátborzongató eredménye lett annak a kísérletnek, amihez az OpenAI különleges MI-jét használták fel. Arra voltak kíváncsiak, hogy a gép szerint hogyan fest egy fekete lyuk belseje.

A fekete lyukakkal kapcsolatos ismereteink egyre csak bővülnek, de sok minden még így is tisztázásra szorul. Ezek közé tartozik például, hogy nem tudjuk, mi van az ilyen objektumok határa után, a belsejükben. (Amit persze a fizika törvényei miatt lehetetlen kideríteni.)

Az OpenAI által fejlesztett DALL-E azonban erre a feladatra is bevethetőnek tűnt:

OpenAI/DALL-E

Fontos tudni, hogy a rendszer nem egy valódi fekete lyukról készített képeket, hanem az elérhető információkat felhasználva gyártott le olyan munkákat, amik szerinte illeszkednek a megadott kéréshez. A rendszer ugyanis a bevitt szövegekből dolgozik, és az így megadott információkat alakítja képpé.

A különös kísérlet a TweakTown munkatársának fejéből pattant ki, aki maga is meglepődött, milyen félelmetes eredményt produkált a gép. Még egyszer: a képek azután jöttek létre, hogy az újságíró beírt néhány szót az erre a célra megadott felületen. Minden továbbit a DALL-E intézett, beleértve a szín és a fekete lyuk formájának kiválasztását is.

A rendszer működéséről alábbi cikkünkben részletesen is olvashat, ha pedig kipróbálná, hogyan működik a mostanra mémaranybányává vált DALL-E, kattintson ide.

Elküldtem Orbánt a Holdra, és ezzel hozzájárultam a mesterséges intelligencia fejlődéséhez

Internetes mémaranybánya lett a Dall-E Mini nevű szoftver, ahol bármit kérhetünk, a mesterséges intelligencia egy percen belül lerajzolja nekünk. Az etikai problémák szinte azonnal felvetődnek, mindeközben minden egyes „rendelésünk" hozzájárul az AI előrelépéséhez - ez esetben például az önvezető autók elterjedéséhez.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.