Az S4716 kódjelű csillagnak négy évbe telik, mire megkerüli a Sagittarius A*-t, eközben rekordsebességgel halad.
A Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyukról nemrég sikerült egy fotót készíteni, aztán egy videóval is előálltak a csillagászok, most pedig egy újabb érdekességet osztottak meg az objektummal kapcsolatban a kutatók. A The Astrophysical Journal folyóiratban közzétett tanulmányból kiderül, megtalálták azt a csillagot is, amely rekordnak számító gyorsasággal kerüli meg a Sagittarius A*-t.
A S4716 kódjelű csillag számításaik szerint nagyjából négy földi év alatt járja körbe a fekete lyukat, ez évekkel rövidebb keringési időt (azaz nagyobb sebességet) jelent, mint az eddig ismert leggyorsabb csillagé. A szakemberek szerint az S4716 legközelebbi pontján 15 milliárd kilométerre van a Sagittarius A*-tól, és másodpercenként 8000 km-t tesz meg az S4716.
Hallgassa meg: ilyen hangja van a Tejútrendszer közepén lévő fekete lyuknak
A Sagittarius A*-ról gyűjtött adatokat hanggá konvertálták a tudósok, így most már meg is hallgathatjuk a galaxis közepén lévő szupermasszív fekete lyuk hangját.
Florian Peissker, a Kölni Egyetem munkatársa szerint a felfedezés bizonyos szempontból váratlan, ugyanis nem gondolták, hogy egy csillag képes stabil pályán maradni ilyen közel és ilyen nagy sebességgel keringve egy fekete lyuk körül.
Mindez a szakember szerint rámutat a hagyományos teleszkópos megfigyelés korlátaira.
A kutatók 20 évnyi adatot gyűjtöttek össze, hogy pontos információkat kapjanak az S4716-ról. Ehhez öt teleszkópot használtak, melyek közül négy összekapcsolva, egyetlen nagy teleszkópként működött.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.