Két év múlva már orosz közreműködés nélkül működik tovább a Föld körül keringő kutatólaboratórium – közölte a Roszkoszmosz új vezetője.
Alig, hogy kinevezték, máris hangsúlyos bejelentéssel állt elő a Roszkoszmosz új vezetője, Jurij Boriszov: 2024-től otthagyják a Nemzetközi Űrállomást (ISS), és saját bázis építésébe kezdenek – jelentette az AP hírügynökség. Boriszov szerint a Roszkoszmosz minden, a partnerekkel eddig kötött megállapodás kötelezettségét teljesíteni fog az ISS-en, mielőtt 2024-ben teljesen kilépnek a projektből.
Boriszovot július 15-én nevezte ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz szövetségi űrügynökség szerepét betöltő állami vállalat élére, miközben Dmitrij Rogozin addigi vezetőt pedig felmentette a szolgálat alól. Boriszov korábban harcászati eszközök fejlesztésével foglalkozott, vagyis lényegében a hadiiparból érkezett az űrszervezet élére.
Módosítani kellett a Nemzetközi Űrállomás pályáját a felrobbantott orosz műhold miatt - videó
Az orosz teherhajó, a Progressz 81 hajtóművét 4 perc 34 másodpercen át kellett működtetni, hogy kitolja a Nemzetközi Űrállomást (ISS) a törmelék közeléből.
Az, hogy az oroszok otthagyják az ISS-szel kapcsolatos projektet, valójában nem új, Rogozin is tett korábban megjegyzéseket erről, illetve azt követően, hogy Oroszország ellen több szankciót is hoztak a nyugati szereplők az Ukrajnában kirobbantott háború miatt.
A háborús helyzet ellenére a NASA űrhajósai többször is repültek orosz rakétákkal az ISS fedélzetére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.