Az úgynevezett szökőmásodpercek alaposan megzavarhatják a számítógépeket, de még a weboldalakat is. A Meta ezért úgy látja: jobb lenne eltörölni.
A Facebookot működtető Meta nem csupán egy közösségimédia-cég, hiszen a színfalak mögött egy kísérletezgetéssel foglalkozó csapat, kutatók nagyobb közössége is ügyködik. Ez a kollektíva pedig több alkalommal bizonyította már tudását – gondoljunk csak a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztésekre vagy arra a fordítóra, amely állításuk szerint 200 nyelvet fog ismerni. A Meta dolgozói most is előálltak valamivel, ám ez a projekt élesen különbözik a többitől: az időszámítást variálnák meg. Illetve: egyszerűsítenék.
Hogy értsük, miért is szükséges ez, a szökőmásodpercek jelenségével kell foglalkoznunk. Ez lényegében egy egymásodperces időtartamú „ugrás”, amire azért van szükség, hogy az elektronikai eszközök – többek közt a számítógépek, de ide sorolhatók a rádió- és tévéállomások is – mindig összhangban legyenek az idő múlásával. Ezt azonban nehezíti az úgynevezett napidő és az egyetemes idő egymástól való távolodása, amit a Föld némileg szabálytalan forgási sebessége okoz – írta meg a The Verge.
A Facebook – illetve a Meta – szerint ezért nem is kellene a szökőmásodpercekkel vesződni.
Ennek használata egyébként azért sem előnyös, mivel a technológia világában teljesen máshogy zajlik az idő mérése. A bonyolult számítások pedig hajlamosak hibákat előidézni. Jó példa lehet erre az a 2015-ös eset is, amikor több weboldal egyszerűen nem akart megnyílni, mert képtelenek voltak lekezelni az újabb szökőmásodperc miatti „ugrást”. Linus Torvalds, a Linux megalkotója szerint az ilyen anomáliákra napjainkra sem született hatékony megoldás.
A szökőmásodpercet 1972-ben vezették be, és az azóta eltelt idő alatt összesen 27-szer alkalmazták. Erre mindig éjfélkor kerül(t) sor: ilyenkor beiktatnak plusz egy másodpercet, amitől úgy tűnik, hogy az órák egy másodpercre megállnak. A nagy iparági szereplők azonban már hosszú évek óta kritizálják az eljárást, mivel az időalapú rendszerekben kifejezetten problémás a használata. Ehhez a körhöz csatlakozott most tehát a Meta, és ki is talált egy szerintük jó alternatívát: a szökőmásodperceket egyszerűen el kellene csalni, méghozzá a digitális órák lelassításával, hogy a többletidő magától bekerüljön a rendszerbe. Azonban a kritikusok szerint ez sem túl előnyös, mivel a világon működő digitális rendszerek nem egy központosított módszert használnak az idő követésére.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.