Tech hvg.hu 2022. július. 20. 16:03

Hőhullám vonul végig Európán, két városban 42 foknál is melegebb volt

Az éghajlatváltozás lassan elviselhetetlen következményeit a Statista legújabb gyűjtése igazolja.

A nyár általában a forró hetek hónapja, de a klímaváltozás miatt a hőség ma már egész más értelmezést nyer. Jól mutatja ezt a Statista újabb gyűjtése is, amiben az európai nagyvárosokban kialakult helyzetet szemléltetik. Az adatok frissek, az elmúlt egy-két nap rekordjait mutatják be. Íme:

Infographic: Record-Breaking Heat in Europe | Statista You will find more infographics at Statista

Az összeállítás szerint Európán egy háromnapos hőhullám vonul végig, ami miatt több nagyvárosban is extrém meleg lett az idő. Ezt talán Brest helyzete szemlélteti a legjobban: a Franciaország nyugati részén elterülő városban július 18-án 39,3 Celsius-fokot mértek – a korábbi rekord 35,1 volt, és ezt az értéket még 2003-ban regisztrálták.

Rendkívül meleg volt Biarritzban és Nantesben is: előbbi helyen 42,9, a másiknál 42 fokot mértek pár órával ezelőtt. Ezek szintén rekordértékek, egyik francia városban sem volt még soha ilyen meleg júliusban.

Ugyancsak forró napokon vannak túl a britek és a németek is: mint a Statista összeállításán is látszik, Cambridge-ben például vörös riasztást adtak ki a várható forróság miatt. A meteorológiai intézetek itt 40-41 fokos várható hőségre figyelmeztettek, ami szokatlan. (Cambridge-ben legutóbb 2019-ben dőlt meg a melegrekord, akkor azonban „csak” 38,7 fokot mértek.)

Ez már az egészségre is káros: veszélyesen magas ózonértékeket mérnek Európában

Az egészségre nézve veszélyesen magasak az ózonértékek Északnyugat-Európában a kontinensen végigvonuló hőhullám miatt - figyelmeztet az Európai Unió Copernicus Légkörfigyelő Szolgáltatása (CAMS).

Friederike Otto, az Oxfordi Egyetem kutatója szerint ma Dél-Európában tízszer nagyobb a hőhullámok valószínűsége, mint az iparosodás előtti időkben. A hőség pedig más módon is érezteti a hatását: a brit légierő egyik bázisán nemrég megolvadtak a kifutópályák, a lutoni repülőtéren pedig ugyanezért kellett felfüggeszteni a működést.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.