Tech hvg.hu 2022. július. 13. 14:33

Két méterrel a föld felett startolt át egy Airbus A320-as a párizsi repülőtérnél, veszélyben voltak az utasok

A francia balesetkivizsgáló szervezet, a BEA jelentése szerint a légii rányítás rossz adatokat közölt a pilótákkal a leszállás előtt, ami majdnem balesethez vezetett.

Nem sokon múlt, hogy 171 utassal a fedélzetén földnek csapódjon egy Airbus A320-as repülőgép a párizsi Charles de Gaulle repülőtéren. Az AirPortal azt írja, a francia balesetkivizsgáló szervezet, a BEA most adta ki vizsgálati eredményét a május 23-án történt incidensről, amiből kiderült,

a repülőgép a futópályától 1,5 kilométerre már csak 2 méterrel volt a föld felszíne felett.

A beszámoló szerint az incidenst az okozta, hogy a párizsi repülésirányítás rossz adatokat adott meg a légnyomásértékről. Bár a pilóták többször is elismételtették az adatot a légi irányítóval, az mindannyiszor rossz adatot diktált be.

Kilyukadt a repülőgép alja, 14 órát repült így az Emirates Airbus A380-asa

Az Emirates egyik Airbus A380-asának futóműve azután durrant ki, hogy a gép felszállt. A robbanás lyukat ütött a gép aljába.

A repülőgép így 85 méterrel alacsonyabban repült, mint azt a személyzet gondolta, a rossz látási viszonyok pedig nehezítették a helyzet felismerését.

A toronyban ugyan látták, hogy veszélyesen alacsonyan repül a járat, ám a légiforgalmi irányító 10 másodperccel később közölte csak ezt a pilótákkal. Ők akkor kezdték meg az átstartolást, amikor már csak 37 méterre voltak a talajtól, de mivel a gép a tehetetlenségéből fakadóan ilyenkor még tovább süllyedt, végül 2 méterrel a föld felett tudtak átstartolni.

Már a leszállásnál tartott a Boeing 777-es, amikor feltűnt előtte egy ballon

A Qatar Airways QR779-es járata Sao Paulóban akart landolni, ám egy ballon miatt korrigálni kellett a leszállásnál.

A második kísérletre szintén nem kaptak helyes nyomásértéket, ám akkor már szabad szemmel is látták a futópályát, így biztonságban le tudták tenni a gépet.

A BEA a tervek szerint további vizsgálatokat folytat majd le, mielőtt kiadná a végleges jelentését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.