Tech hvg.hu 2022. július. 12. 08:03

Kína megcsinálta a PC-s vallatót: azt nézi, mennyire lojális valaki a párthoz

Kínában eddig is igen komolyan vették a technológiát, ha megfigyelésről és adatgyűjtésről volt szó. Egy új rendszer minden korábbin túltesz.

A kínai Weibón elterjedt egy érdekes videó, amin egy szokatlan rendszer, egy AI-, vagyis mesterségesintelligencia-alapú szoftver működése volt látható. A programot belsős körök szerint a kommunista párt erősítése érdekében fejlesztették, ugyanis képes megállapítani, hogy a vizsgált személy mennyire hisz a párt által képviselt értékekben.

A TweakTown ugyan nem tudta bemutatni a felvételt (az ugyanis eltűnt), de az interneten azért még fellelhetők a nyomai. Ebből tudni, hogy a bemutatóként közreadott anyagot a Hofejben található Comprehensive National Science Center tette közzé, még június végén.

A felvételről készült leírások szerint a programot arcfelvételek tömkelegével okosították fel, hogy képes legyen felismerni, ha valaki hazudik. A szoftver ehhez az arckifejezéseket vizsgálja, hogy azok mennyire valóságosak. Az eredmény többek szerint egy érzelmileg intelligens gép, csak hogy ezt nem kutatásra vagy gyógyszerfejlesztésre használják: a kommunista párt embereit vizsgáztatják rajta, hogy kiderüljön, ki az, aki kilóg a sorból. A rendszer neve és azt, hogy pontosan hol és milyen időközönként vetik be, nem ismert.

Kínára többször sütötték már rá azt a címet, hogy ez világ első digitális diktatúrája, mivel az országban megtalálható több millió térfigyelő kamera nem csupán a bűnüldözői szervek munkáját segíti: általuk bárkit meg lehet figyelni, és bárkiről gyűjthető információ, sőt, a kapott eredmény alapján azt is meg lehet állapítani, ki a jó vagy a rossz állampolgár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.