Tech hvg.hu 2022. július. 06. 08:35

Készül a világ első napelemes rendszere, 500 tonna szén-dioxidot vonhat ki a légkörből

Az ausztrál AspiraDAC napelemes rendszere az eddigi tesztek alapján jól működik, így már elindult az első valódi rendszer kiépítése.

A globális felmelegedés elleni küzdelemben két dologra kell kifejezetten nagy hangsúlyt fektetni: arra, hogy minél inkább csökkentsük a szén-dioxid kibocsátását, valamint arra, hogy a már kibocsátott CO2-t valahogyan kivonjuk a légkörből. Ez utóbbival a legnagyobb probléma, hogy meglehetősen energiaigényes folyamat, az ausztrál AspiraDAC nevű cég azonban most egy igen jó megoldással állt elő.

A vállalat a légkörből szén-dioxidot kivonni képes rendszeréhez egy napelemfarmot akar csatolni, ami biztosítaná az áramot a működéshez. Hogy ez miért lenne nagyon hasznos, azt valószínűleg nem kell külön részleteznünk.

Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből - és meg is csinálták

A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.

Az Interesting Engineering arról ír, hogy a rendszer első verzióját a Sydney-i Egyetemmel közösen fejlesztette ki az AspiraDAC, amit egy második generációs változat követ majd. A gép egy egyszerű, szivacsszerű anyagot használ, ami megköti a szén-dioxid molekulákat, amikor azok áthaladnak rajta.

A levegőt ventilátorok szívják a „szivacsokkal” teli tárolókba, amiből hő segítségével vonják ki a CO2-t, amit aztán a föld alatt tárolnak el. Mindehhez a napelemek biztosítanak energiát. A cég célja, hogy a tömörítés, a szállítás és a tárolás tonnánként ne kerüljön 20 dollárnál többe. A The Guardian beszámolója szerint a projekt demonstrációs szakasza már lezárult, és most az építkezés fázisa kezdődött el.

Bekapcsolták a legnagyobb erőművet, 4000 tonna szén-dioxidot von ki a légkörből

Az izlandi Orca 870 autó kibocsátását képes semlegesíteni.

A technológiát az amerikai pénzügyi szolgáltató, a Stripe támogatja a Frontier nevű társuláson keresztül. Ez utóbbit olyan cégek hozták létre, mint az Alphabet – a Google anyavállalata –, a Meta, a Shopify és például a Stripe. A Frontier 700 ezer dollárt (kb. 278 millió forint) fektetett a technológiába. A társulás egyébként 925 millió dollárt tervez befektetni a szén-dioxid-eltávolító technológiába a következő kilenc évben, hogy ösztönözze annak fejlesztését.

Az AspiraDAC azt tervezi, hogy 180 ilyen gépet telepít majd 500 tonna szén-dioxid megkötésére 2027-ig, tonnánként nagyjából 1000 dollárért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.