A jelenség a kutatók szerint kedvezhet bizonyos betegségek terjedésének.
A trópusi betegségeket, a zika és a dengue-lázat okozó vírusok képesek megváltoztatni a gazdatest testszagát, amit a kórokozó saját előnyére fordíthat: a fertőzött így ugyanis vonzóbbá válhat a szúnyogok számára is, amik csípésükkel pedig továbbterjeszthetik a kórt. A vonatkozó megállapításokat a Cell szakfolyóiratban tették közzé a Nature szerint.
Ahogy a tudományos lap rámutatott: bizonyos vírusokról eddig is ismert volt, hogy ha a szervezetbe kerülnek, akkor a betegség hordozójának megváltozik a szaga. A zika és a dengue-lázat okozó vírusok esetében ez azonban nem nyert bizonyítást – eddig.
Négy olyan színt is találtak, amely vonzza a szúnyogokat - négy másik viszont nagyon nem
A szúnyogok amellett, hogy kiváló szaglással rendelkeznek, bizonyos színeket és vizuális mintákat keresnek, hogy a célpont közelébe jussanak - erre jutott legalábbis egy amerikai tudóscsoport.
A pekingi Tsinghua Egyetem szakértői fertőzött és egészséges egereken tesztelték elméletüket. A rágcsálók két csoportját különálló ketrecekben helyezték el, majd a szagukat egy szúnyogokkal teli kamrába fújták. Azt találták, hogy a rovarok mintegy 65-70 százaléka a fertőzött egerekkel teli ketrec felé mozdult. Ez arra utal a kutatók szerint, hogy a vírushordozó állatoknak megváltozott a szaga, ez pedig vonzóbbá tette őket a szúnyogok számára.
A kutatás később az egerek bőrén lévő, a szagokért felelős molekulák elemzésével folytatódott. Ezek között olyanokat is kimutattak (ilyen volt például az acetofenon nevű is), amik gyakoribbak voltak a fertőzött rágcsálóknál. Később az is bizonyítást nyert, hogy a szúnyogokat nagyon érdekelte az acetofenon nevű molekula, ami akkor is tapasztalható volt, amikor azt emberi bőrre vitték fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.