Az amerikai kutatóknak acetát segítségével sikerült elérniük, hogy bizonyos növények a sötétben is növekedésnek induljanak.
A fotoszintézis a természet egyik különlegessége, ám meglepő, mennyire nem hatékony: a napfényben lévő energia csupán 1 százaléka jut el a növények belsejébe. Az amerikai UC Riverside, valamint a Delaware-i Egyetem kutatói most azt állítják, találtak egy módszert a biológiai fotoszintézis megkerülésére, vagyis, hogy ne legyen rá szükség. Mindez lehetőséget adhat arra, hogy a jövőben fény nélkül is képesek legyünk a növénytermesztésre.
A Nature Foodban közzétett publikáció szerint a szakemberek két lépésben, elektrokatalitikus eljárással alakították át a szén-dioxidot, az elektromosságot és a vizet acetáttá, ami az ecet alapját is adja. Az így kapott anyaggal elkezdték a növényeket táplálni, amelyek így a sötétben is növekedésnek indultak. A módszerük megoldást jelenthet az éghajlatváltozás miatt fenyegető élelmiszerválság enyhítésére.
Bár a módszer nem igényel napfényt, a UC Riverside kutatói rámutatnak, hogy ha a rendszert napelemekkel kombinálják, az nagyon komoly hatékonyságot jelenthet. Ha így állítják elő az elektrolízishez szükséges elektromos áramot, az az egyes élelmiszerekhez képest akár 18-szorosára is növelné a napfény élelmiszerré alakításának hatékonyságát.
Ahogy az Interesting Engineering rámutat: ezzel a módszerrel felhasználható a napfény, de más, az elektromos áram előállításához használt energiaforrás – például a szélenergia – is ugyanilyen hatékony lehet.
A módszer segítségével a sötétben képesek voltak többek között zöld algát, élesztőt, valamint a gomba gyökérszerű szerkezetét, micéliumot növeszteni. A megállapításuk szerint ilyen formán élesztőt termelni 18-szor energiahatékonyabb, mint ha kukoricából cukrot vonnának ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.