Kétszer annyi egészségügyi problémája van az angol bulldognak, mint más fajtához tartozó kutyáknak egy új tanulmány szerint.
A brit királyi állatorvosi kollégium (Royal Veterinary College, RVC) szerint módosítani kell az angol bulldog tenyésztésén. Arra kérik az embereket, hogy ne vásároljanak angol bulldogot – valamint két másik népszerű fajtát, francia bulldogot és mopszlit sem –, amíg a tenyésztési problémák meg nem oldódnak. A házi kedvencek tulajdonosaitól pedig azt kérik, ne népszerűsítsék a fajtát fotókkal a közösségi portálokon.
Az angol bulldog az elmúlt tíz évben lett népszerű: hurkás, pufi „arca” miatt Winston Churchillhez szokták hasonlítani. Az egyre szélsőségesebb vonások – lapos pofa, ráncos bőr és zömök test – divatja a fajtát sok egészségügyi problémára tette hajlamossá.
Biztos, hogy jól eteti a kutyáját? 10 ezer ebet vizsgáltak, hogy megtalálják a választ
Örök vita a kutyatartók között, hogy hányszor kell egy nap étellel kínálni kedvencüket. Egy nemrégiben készült tanulmány megválaszolja ezt a kérdést, bár azt messze nem állítja, hogy kőbe vésendő szabályról van szó.
Nagy, dülledt szeme és lapos képe vitathatatlanul „cukivá” teszi az angol bulldogot, de hosszú évek szelektív tenyésztése után az extrém testforma az egészsége kárára vált – mondta Dan O'Neil, az RVC tagja, a Canine Medicine and Genetics című szaklapban megjelent tanulmány egyik szerzője.
Az embereknek nagy a szerepük abban, hogy kevésbé extrém megjelenésű, de egészségesebb egyedeket várjanak el – magyarázta.
Az angol bulldog valaha izmos és sportos megjelenésű fajta volt, az évek alatt, míg népszerű házi kedvenccé vált, koponyája egyre rövidebb lett, állkapcsa egyre előbbre áll, bőre redőzöttebb, teste zömökebbé vált.
Másként működik a kutya agya, ha emberi hangot hall
A kutyák agya eltérő módon dolgozza fel a saját fajtársaiktól és az emberektől származó hangokat, illetve a hangok érzelmi töltésére is reagál - derült ki az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport legújabb kutatásából, amelynek során a kutatók EEG segítségével vizsgálták a kutyák agyi folyamatait.
A bulldog „elképesztő” népszerűsége a szakember szerint érthető: nagy feje és szeme, szelíd természete az embert a csecsemőre emlékezteti, gondoskodó ösztönöket vált ki belőle. Amit azonban kívülről aranyosnak ítél az ember, sok esetben élethosszig tartó szenvedést jelent az állatnak – tette hozzá O'Neill.
Tenyésztését sok ország már betiltotta, és egy munkacsoport szerint ez történhet az Egyesült Királyságban is, ha nem változik semmi.
A testalkattal kapcsolatos betegségek közül sokat már több mint egy évszázada ismernek a tenyésztők. A felelős, az egészséget előtérbe helyező tenyésztés „javíthat a népszerű fajta jólétén” Alison Skipper, a londoni King's College állatorvos-történésze szerint.
A hír igaz: a kutyának elég, ha csak meghallja a gazdáját
A kutyák képesek a gazdájukat kizárólag a hangjuk alapján is felismerni, és ehhez az ember által is használt hangjellemzők közül többet is használnak - derült ki az ELTE etológusainak legújabb tanulmányából.
A tanulmány összehasonlította több ezer, házi kedvencként tartott angol bulldog és más kutyafajták egészségét. Azt találták, hogy az előbbinek egy év alatt kétszer akkora valószínűséggel voltak betegségei, mint más fajták egyedeinek.
A leggyakoribb panasz a bőrredők gyulladása, ami a többi fajtához képest 38-szor annyiszor fordult elő, az úgynevezett cseresznyeszem – a pislogóhártya mirigyének előreesése –, ami 26-szor volt valószínűbb, az alsó állkapocs előreesése 24-szer, légzési problémák pedig 19-szer nagyobb eséllyel jelentkeztek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.