Tech hvg.hu 2022. június. 15. 08:33

Több száz elpusztult pingvint találtak Új-Zélandon, a globális felmelegedés ölhette meg őket

Május végén több száz kék pingvin holttestét találták meg Új-Zéland északi részén a tengerparton. Furcsa módon a felmelegedés miatt hűlhettek ki.

Új-Zéland északi részén található a Ninety Mile Beach, egy homokos tengerpart, ami a horgászok és a strandolni vágyók számára is egy népszerű célpont. Az elmúlt hetekben azonban más miatt került be a híradásokba.

A Radio New Zealand beszámolója szerint az arra járó turisták és kikapcsolódni vágyó helyiek több száz elpusztult kék pingvint (Eudyptula minor) találtak a parton. A természetvédelmi hatóságok szerint mindez egy nagyobb madárpusztulást jelez, amit az óceán felmelegedett vize váltott ki.

Május végén volt, aki három nap alatt mintegy 200 pingvin holttestét találta meg: az első nap 75-öt, a második nap 71-et, a harmadikon pedig további 59-et egy 10 kilométeres partszakaszon. Más egyetlen nap leforgása alatt 189 tetemet számolt össze, a pingvinek mellett pedig más elpusztult vízimadár is volt a homokban.

Katasztrófafilmbe illő történésekre számítsunk, ha leáll a nagy óceáni szállítószalag

Ha netán tényleg nem számíthatnánk a Golf-áramlatra, nemcsak Észak-Európában kellene többet fűteni és havat lapátolni, hanem végzetesen átalakulna az egész bolygó éghajlata is.

Az is kiderült, nemcsak Ninety Mile Beach-en sodort a víz elhullott állatokat a partra: a sziget keleti oldalán szintén május végén nagyjából 40 kék pingvin teteme bukkant fel.

A hatóságok szerint az elhullott állatok között nagyon sok volt a fiatal, a testükről hiányzó zsír pedig azt mutatta, hogy nem volt mit enniük. Ez azért probléma, mert ezek az állatok a hidegebb vízben érzik jól magukat, így viszont nem volt semmi, ami megvédhette volna őket a kihűléstől.

Gyorsabban melegszik a Golf-áramlat az Atlanti-óceánnál

Kétszer-háromszor gyorsabban melegszik a Golf-áramlat az Atlanti-óceánnál német tudósok megfigyelései szerint.

Graeme Taylor, a helyi természetvédelmi minisztérium képviselője szerint mivel a víz hőmérséklete az átlagos fölé emelkedett, nem volt elegendő élelme az állatoknak, így pedig nem védte meg őket semmi a hideg vízben. Vagyis a felmelegedés furcsa módon épp a kihűlésüket eredményezte.

Az RNZ jelentése szerint hasonló eset évtizedenként egyszer fordul elő, az utóbbi években azonban a felmelegedés hatására egyre gyakoribbá vált.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.