A LADEE nevű holdszonda nemcsak munkájával, hanem már az indulásával is hírnevet szerzett magának. És egy békának is.
A NASA LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (Holdi atmoszféra- és porkörnyezet-kutató) nevű holdszondája viszonylag rövid életet élt meg. A 200 millió dollárból kifejlesztett eszközt 2013. szeptember 6-án indította útnak a szervezet, hogy a Hold felszíni talajrétegét képező port tanulmányozza.
Az űreszköz működését nagyjából 100 napra tervezték, ám ezt sikeresen túlteljesítette a szonda. Végül 2014. április 18-án fejezte be küldetését, amikor a NASA szándékos pályamódosításának köszönhetően a Holdba csapódott.
A semmibe zuhant a NASA túlórázó robotszondája
Sikeresen teljesítette misszióját, majd lezuhant a Hold túloldalán az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) LADEE nevű robotszondája. Az űreszközt tavaly szeptemberben indítottak útnak a Hold felszíni talajrétegét képező por tanulmányozásához.
A LADEE egyik legfontosabb tudományos eredménye, hogy vízpárát figyelt meg a Holdon, ám ami igazán híressé tette az űreszközt, az az indulása volt. Az esemény pedig egybe forrt a világ legpechesebb békájának sorsával is.
A napokban az IFLScience-nek köszönhetően kelt újra életre az a fotó, amin a 2013. szeptember 7-i kilövés pillanata látható. Ez önmagában még nem lenne újdonság, sok ilyet lehetett már látni, ám az egyik kamera képén egy váratlan dologra lettek figyelmesek a NASA mérnökei: egy békára.
Az állat valahogyan a kilövőállás közelébe keveredhetett, és amikor a Minotaur 5 rakétát beindították, az állatot a levegőbe emelte a lökéshullám. Hogy valóban egy békáról van szó, azt később a NASA szóvivője, Jeremy Eggers is megerősítette.
Hogy mi lett az állat sorsa, azt sajnos ő sem tudta megmondani. A béka egyébként minden bizonnyal azért keveredhetett a kilövőállás közelébe, mert az indításnál egy vízzel teli medence segítségével óvták a szakemberek a kilövőállást a rakéta által keltett hő- és zajhatástól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.