Tech hvg.hu 2022. június. 13. 10:38

A Telekom jelezte: lekapcsolja a hálózatot, július 1-jétől sehol nem lesz elérhető a 3G

A tervek szerint halad a Magyar Telekom 3G-hálózatának fokozatos lekapcsolásával, amely július 1-től már sehol nem lesz elérhető – hívta fel ügyfelei figyelmét a szolgáltató. A vállalat létrehozott egy weboldalt, melynek segítségével mindenki ellenőrizheti, érintett-e a nagy lekapcsolásban.

A Telekom több körben, SMS-ben keresi meg azon ügyfeleit, akiket a változás leginkább érinthet: akik az elmúlt időszakban mobilinterneteztek a 3G-hálózaton, és a készülékbeállításuk, a régi SIM-kártyájuk vagy a legfeljebb 3G-képes készülék használata miatt

a lekapcsolás után nem érnék el a Telekom mobilinternet szolgáltatását.

Ezen felül a Telekom létrehozott egy weboldalt, ahol praktikus információkkal látja el az érdeklődőket, hogy megállapíthassák, őket érinti-e a technológiaváltás. A honlap segítségével az ügyfelek ellenőrizhetik, hogy 4G- illetve 5G-képes-e a készülékük és a SIM-kártyájuk, és hogy milyen hálózatra kapcsolódik.

képernyőkép / hvg.hu

Ezt követően útmutatást kapnak a készülékbeállítások esetlegesen szükséges módosításához (pl. a készülék beállítása ne kizárólag a 3G hálózat használatát engedélyezze).

A régi SIM-kártyákat a Telekom üzletekben vagy online igénylés esetén futáros kiszállítással díjmentesen cserélik újra.

A szolgáltató javasolja, hogy mindenki ellenőrizze készüléke beállításait, érdemes gondolni az idősebb családtagok által használt, gyakran régebbi típusú eszközökre is.

A Magyar Telekom csatlakozott az NMHH (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság) mobilkészülékcsere-támogatási programjához is, így a szolgáltató üzleteiben is kérhető a bruttó 20 ezer forintos támogatás régi, 2G- és 3G-képes mobilkészülék 4G- vagy 5G-képes készülékre való cseréjénél. A program keretében, amely a keret kimerüléséig vagy július 17-ig tart.

Megjelent a térkép: mától ezeken a helyeken költheti el a 20 ezer forintot, amit az állam ad új mobilra

Ötmilliárd forintos keretből hétfőn elindult a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) mobilkészülék-csere programja. Az összegből negyedmillió, hamarosan használhatatlanná váló régi mobiltelefon cserélhető le a netezésre ezután is alkalmas 4G- vagy 5G-képes készülékre. A hatóság tematikus aloldalán térképen kereshető a közel 700 regisztrált üzlet, ahol igénybe vehető a 20 ezer forintos támogatás.

A 3G hálózat lekapcsolását követően a közel országos lefedettségű, a korábbi technológiáknál jobb felhasználói élményt nyújtó 4G-hálózat áll az ügyfelek rendelkezésére mind a hang-, mind az adatforgalom céljára. A legfeljebb 3G-képes készülékkel rendelkező ügyfelek hangforgalmát a meglévő 2G-hálózat át tudja majd venni, közölte a Telekom.

A vállalatnál a teljes hangforgalom 2,3 százaléka zajlik már csak a 3G-hálózaton. Az adatforgalomnak pedig mindössze 0,84 százaléka, és ennek jelentős része már olyan gépek közti (m2m) forgalom, melynek kis átviteli igényét a 2G szintén kezelni fogja.

Lekapcsolják Magyarországon a 3G-t - mit jelent ez a mobilomnak és más kütyüknek?

Világszerte és Magyarországon is zajlik az egykoron vonzó 3G-hálózatok lekapcsolása. A legtöbb mobiltelefon magabiztosan működik a technológia megkerülésével, de érdemes figyelni a néhány százezer telefonáló mellett arra is, hogy a pénztárgépek, riasztók, autós kommunikáció körül ne legyen fennakadás.

A 3G-hálózatok lekapcsolása a korlátos frekvenciakészlet szempontjából hatékonyabb kihasználást jelent, ha a hosszabb távon felszabaduló sávokat a korszerűbb 4G/5G szolgáltatásra lehet majd használni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.