Tech hvg.hu 2022. június. 13. 08:33

Furcsa rádiójeleket észleltek a tudósok, minden eddigi elméletet boríthat

Egy nemzetközi kutatócsoport megtalálta az első olyan gyors rádiókitörést, ami sosem némul el.

Egy nemzetközi kutatócsoport furcsa, ismétlődő rádiókitöréseket észlelt, amely egy olyan törpegalaxisból származik, ami nagyjából 3 milliárd fényévre van a Földtől. Az ezzel kapcsolatban készített publikáció szerint ezek a kitörések egyértelműen eltérnek azoktól, amelyeket eddig észleltek a tudósok.

A gyors rádiókitörések (fast radio brusts, FRB) a világűrből származó olyan rádióhullámok, amelyek a másodperc ezred részéig tartanak. Vannak olyan sorozatok, amelyek csak észlelhetők, de olyanok is, amelyek ismétlődnek. Ezek több rövid, intenzív hullámot bocsátanak ki.

Néhány ilyet már sikerült visszakövetni egészen a forrásgalaxisig, ám az impulzusok pontos okát még nem határozták meg. Ez azonban nagyon fontos lenne, hogy meg lehessen magyarázni a létrehozásuk pontos okát.

Találtak valamit az űrben, ami óramű pontossággal bocsát ki jeleket

A Massachusettsi Műszaki Egyetem tudósai egy olyan, 500 millió fényévre lévő forrást találtak, amely 4 napon át sugároz rádiójeleket, majd 12 napra elhallgat. Az 500 napos megfigyelés alatt végig tartotta a menetrendet.

A csillagászok még 2019. május 20-án észlelték az FRB 190520B néven ismert kitöréseket. Hogy többet megtudjanak róla, 2019 novemberében Kína 500 méter átmérőjű rádióteleszkópjával, a FAST-tal is megvizsgálták, és egy furcsa dologra lettek figyelmesek: az objektum szabályos, ismétlődő rádióhullámokat bocsátott ki.

Ezután más teleszkópokkal is végeztek megfigyelést, így 2021 végére arra jutottak, hogy a forrás egy távoli törpegalaxis pereméről származik. Az eredményt most tették közzé a Nature-ben.

Korábban volt már egy, az FRB 190520B-hez hasonló gyors rádiókitörés, amit felfedeztek a csillagászok. Ez volt az FRB 121102, ám a kettő között van egy igen fontos különbség: utóbbi hónapokra elnémul, míg a mostani felfedezés folyamatosan aktív. Jelenleg egyébként a több száz ismert FRB-nek csupán 5 százaléka bocsát ki időnként rádiójelet, az FRB 121102 pedig ezek közül is az egyetlen, ami állandóan sugároz.

A kutatók szerint a mostani felfedezés felveti a kérdést, hogy vajon létezik-e kétféle FRB, nemcsak egy olyan, amivel az összeset le lehet írni.

Titokzatos jeleket észlelt az űrből a kínai óriásteleszkóp

Komoly felfedezés tartja lázban a CHIME nevű kanadai teleszkópot használó csillagászcsapatot, ugyanis a Tejútrendszeren kívülről érkező rádiójeleket sikerült befogniuk. Mostanra az is kiderült, hogy a jel nagyon sokat utazott, mire elért hozzánk.

A szakemberek szerint elképzelhető, hogy a rádiókitöréseket különböző folyamatok okozzák – vagy bármi, ami okozza, a fejlődés különböző fázisaiban eltérően viselkedik.

Korábban úgy vélték, hogy csak kétféle rádiójel létezik az univerzumban: a szupermasszív fekete lyukaké, valamint a csillagokhoz köthető. Most azonban úgy tűnik, egy újabbat sikerült felfedezni, ami azt jelenti, hogy ennél is több létezhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.