Tech hvg.hu 2022. június. 10. 18:03

Találtak egy szuperférget, ami képes megenni és megemészteni a műanyagot – videó

A gyászbogárlárvák emésztőrendszerében olyan enzimeket találni, amelyek lebontják a polisztirolt.

Régóta dolgoznak már azon a kutatók, hogy olyan baktériumokat találjanak, amelyek képesek lebontani a műanyagot. Ezen a téren volt már néhány igen ígéretes eredemény, az ausztrál kutatók azonban egy másik irányból közelítették meg a műanyagszennyezés problémáját.

A Microbial Genomics című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a gyászbogárlárvák (Zophobas morio) emésztőrendszerében olyan enzimek találhatók, amelyek képesek lebontani a műanyagot is. A szakemberek ennek örömére szuperféregnek keresztelték el az állatot – írja a The Guardian.

A Queenslandi Egyetem kutatói három héten át az épületek szigeteléseként használt polisztirollal etették a lárvákat, de az anyaggal más formában – edények, fedők, elbodható evőeszközök – is találkozhatunk a hétköznapokban.

A műanyaggal etetett lárvák teljes rovarrá fejlődtek, így ezen a téren nem volt különbség a hagyományos étrendű társaikhoz képest. Fontos ugyanakkor, hogy az állatok kisebbek lettek, a bélmikrobáik pedig kevésbé egészségesek.

Chris Rinke, a tanulmány társszerzője szerint a férgek 24 órán belül nekiláttak a polisztirol elfogyasztásának. 48 órával később az általuk termelt barna ürülék fehérré változott.

Új kutatás bizonyítja: átállnak a műanyagevésre a baktériumok

A svéd kutatók 30 ezer olyan enzimet találtak a különböző élőlényekben, amelyek segítenek lebontani a műanyagokat.

A kutatók több baktériumot is találtak, amelyek képesek lebontani a polisztirolt, azt azonban még nem tudják, hogy melyik ezek közül a leghatékonyabb.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.