Tech hvg.hu 2022. június. 10. 19:03

Az új DNS-teszt elárulja, melyik gén melyik szülőtől származik

A kutatók egy olyan új módszert fejlesztettek ki, aminek köszönhetően a jövőben hatékonyabbá válhat a genetikai betegségek kezelése.

A gyerekeknél gyakran találgatják a rokonok, ismerősök, hogy egy-egy vonást vajon melyik szülőtől örökölték. Ez nagyjából ránézésre megmondható, ám már létezik egy olyan technológia is, ami ennél sokkal mélyebbre megy.

Az új genetikai vizsgálati módszer segítségével a szakemberek szerint megállapíthatóvá vált, hogy egy adott gén melyik szülőtől származik – számolt be róla az IFLScience. Mindez persze nemcsak a külső szempontjából lehet érdekes, sőt: ennek köszönhetően felmérhető, hogy bizonyos betegségek kialakulásának mekkora a kockázata. És persze az is sokkal könnyebbé válik, hogy a szakemberek megtudják mondani, kik egy adott ember szülei vagy felmenői.

Ilyen még nem volt: egy fa DNS-ét használták, hogy börtönbe küldjenek egy illegális fakitermelőt

A 39 éves Justin Andrew Wilke és társai egy erdőtüzet kihasználva vágtak ki értékes fákat. A tettükre DNS-elemzéssel sikerült bizonyítékot szerezni.

A kutatók öt ember genomjából származó DNS-szekvenciát használtak. Mivel ezeket a genomokat már korábban elemezték, és minden szülő genomja rendelkezésre állt, így a csapat vissza is tudta ellenőrizni a kapott eredményeket. Minden vizsgált genom 22 pár autoszómát – vagyis nem nemi kromoszómát – tartalmazott. A 22 pár mindegyike esetében volt egy kormoszóma az édesanyától, egy pedig az édesapától.

Elon Musk egy jó nagy „winchesterre" tenné az összes ember DNS-ét

Elon Musk, a SpaceX első embere már megint kitalált valamit. Más kérdés, hogy sokak szerint nem ért ahhoz, amivel előhozakodott.

Miután azonosították, hogy melyik autoszóma melyik szülőtől származik, a kutatók a DNS-hez köthető olyan biológiai folyamatokat kerestek, amelyek a szülők genomja miatt mentek végbe, majd az eredményt összehasonlították a szülők genetikai kódjával. A kutatók a módszerrel pontosan megtudták mondani, melyik autoszóma melyik szülőtől érkezett.

A kutatók azt remélik, a megoldásuk javíthatja a genetikai betegségek kezelését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.