Tech hvg.hu 2022. június. 09. 18:03

Jövőre már az űrben is lesz gyára az embernek, műholdakat fog előállítani

A kezdeményezés mögött álló Airbus szerint így kevesebb rakétaindításra lesz szükség, ami a környezetnek is jót tesz.

Az Airbus egy fémmel dolgozó 3D-nyomtatót küld jövőre a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), így űrbéli körülmények közt is lehetőség nyílik – többek közt – műholdalkatrészek gyártására. A Space.com szerint a kezdeményezés úgy is értékelhető, hogy az Airbus ezzel készíti elő a terepet a Földön túli gyártósorok létesítésére.

A kérdéses nyomtató, a Metal3D a fémet megolvasztva dolgozik, és azt is adja ki magából – csak egy előre meghatározott formában. A szakértők szerint a berendezéssel fémalkatrészek is előállíthatók. (Az ISS-re már korábban is kerültek 3D-nyomtatók, de olyan még nem, ami a fémet is képes megmunkálni.)

Az Airbus szerint az elkövetkező három-négy évben, a nyomtatási technika fejlődésével olyan szerkezetek is előállíthatók lesznek, amiket teljes egészében az űrben gyártottak. Ez a cég elképzelései alapján a környezetnek is jót tesz, hiszen így kevesebb rakétaindításra lesz szükség. A projekt ráadásul az űr megtisztításához is képes lesz hozzájárulni, mivel úgy tervezik, hogy az űrszemétből is készítenek majd hasznos eszközöket.

Az Airbus úgy véli, a projekt mostani része csak egy kis szelete annak a távoli elképzelésnek, ami végeredményben a Holdon telepített 3D-nyomtatókkal segítené az űrhajósokat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.