Tech hvg.hu 2022. június. 08. 08:33

Budapest–Szeged 34 perc alatt: 300 km/h-val repeszt az új kínai repülő taxi

A kínai Pantuo Aviation a tervek szerint 2027-ben indítaná el a repülőtaxi-szolgáltatását.

A kínai Pantuo Aviation nevű vállalat még 2021-ben mutatta be a cég által fejlesztett repülő taxi terveit. A Pantala Concept H néven emlegetett eszközről viszont szinte semmit nem árult el akkor a cég, és azóta sem lehetett róla semmit hallani, így felmerült a gyanú, hogy a hangzatos/látványos bejelentésen kívül mást nem lehet majd várni a vállalattól. A jelek szerint azonban ez nem így van.

A kínai cég most videóban mutatta meg a T1 nevű repülő taxiját, ami a Pantala Concept H egy kicsinyített mása. Egész pontosan fele akkora, mint amekkorára a végső fejlesztést szánja a Pantuo Aviation. A képességéről is kiderült néhány igen impozánsnak tűnő adat: a jármű csúcssebessége 300 km/h lesz, egy feltöltéssel pedig 250 km-t lehet majd megtenni. Ha az adat pontos, akkor egy Budapest–Szeged távolságot alig több mint 34 perc alatt lehetne vele abszolválni.

A végső verzió teljes mértékben elektromos lesz, lítiumakkumulátorokból nyeri majd az áramot, ami 22, nagyméretű hajtóművet működtet majd. Az eszköz egyébként ránézésre nagyban hasonlít a németországi Lilium Aviation elektromos repülő taxijára, a Lilium Jetre.

A kínai vállalat korábbi közlése szerint azután kezdi el a végső verzió fejlesztését, miután megépítette a kicsinyített verziót. A célja, hogy a jármű 2027-ig megkapjon minden engedélyt, és megkezdhesse a működését. A Lilium és a Volocopter 2024-re – utóbbi a párizsi olimpiára – ígérte a repülő taxik elindítását. A várakozások szerint 2030-ra a repülő taxik piaca eléri a 6,63 milliárd dollárt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.