Tech hvg.hu 2022. június. 05. 15:03

Kemenesi Gábor: „Ez a majomhimlő történet egyre rosszabbul fest”

Kemenesi Gábor szerint az új adatok arra utalnak, hogy a vírust valószínűleg sikerült az Afrikán kívül élő állatokra áthurcolni.

Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) pénteken tette közzé a majomhimlővel kapcsolatos legfrissebb kutatási eredményét, ami még a szakembereket is meglepte. Az új genetikai adatok alapján ugyanis úgy tűnik, egyszerre két különböző majomhimlő-járvány zajlik épp Afrikán kívül. Ez arra enged következtetni, hogy a terjedés szélesebb és régebb óta tart, mint azt eddig gondolták.

Az adatokat látva hasonlóan vélekedik Kemenesi Gábor virológus is. A Twitteren megosztott bejegyzésében arról ír, hogy elképzelhető, hogy a vírus az Afrikán kívül élő állatokban telepedett meg, ez ugyanis megmagyarázná a két különböző klasztert. A pécsi virológus megjegyezte, ha nem ez a forgatókönyv a valós, akkor a valóság is legalább ennyire megdöbbentő lesz.

A CDC jelentése szerint a közelmúltban Amerikában előfordult majomhimlős eseteknél 10 vírusból – kettő 2021-ből, nyolc pedig 2022-ből – három különbözik azoktól, amelyeket Európában szekvenáltak a szakemberek – írja a StatNews. Bár ezek egyértelműen ugyanahhoz az őshöz kapcsolódnak, mégis, sokkal jobban eltérnek egymástól, mint a többi vírus.

Inger Damon, a CDC egyik vezetője szerint a három esetben a fertőzöttek Nigériában, Nyuga-Afrikában és a Közel-Keleten jártak, ami azt mutatja, hogy a vírus meglehetősen nagy területen szóródott szét. Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet európai irodájának vezetője a hét elején arról beszélt, hogy jelenleg nem biztos, hogy sikerül megfékezni a járvány terjedését.

Kemenesi: Látszólag igazi európai járvánnyá kezdi kinőni magát a majomhimlő

Az esetszámok növekedése sosem jó - írta a Facebookon a virológus.

Május közepe óta, amikor az Egyesült Királyság egészségügyi hatósága jelezte a majomhimlő terjedését, Európában, Amerikában, a Közel-Keleten és Ausztráliában nagyjából 40 országból majdnem 800 esetet jelentettek a szakemberek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.