A metaverzum egészen más közeg lesz, így az ott átélt eseményeknek is más hatásuk lehet a felhasználóra – vélekedtek a davosi Világgazdasági Fórum résztvevői.
Az Egyesült Arab Emírségek egy minisztere arról beszélt a davosi Világgazdasági Fórumon, hogy a metaverzumban elkövetett „gyilkosság” nem maradhat büntetlenül – számolt be róla a CNBC. Az idézőjel nem a véletlen műve, hiszen a digitális világban nem történhet valódi, emberéletet követelő bűncselekmény vagy baleset. Magyarán: attól, hogy egy ember átél ilyesmi, még nem fog belehalni.
Omar Sultan Al Olama azonban úgy látja, hogy a metaverzum, vagyis a Facebook-féle digitális világ sokkal másabb élményeket fog adni, mint most a mobiltelefonok és a virtuális valóság (VR). Így például az ott megélt zaklatás, erőszak is komoly hatással lehet a felhaszálóra. Ilyesmi egyébként már előfordult: egy 21 éves nő avatárját férfi karakterek vették körbe és zaklatták.
A miniszter úgy véli, hogy a metaverzum egy különleges közegnek tűnik, ám éppen ez az, ami sok veszélyt is rejt. Mint mondta, egy rasszista, gyűlölködő üzenet elolvasása kevésbé traumatikus, mint az, amikor valaki szemtől szemben, egy háromdimenziós környezetben él át valamit. A metában pedig ilyen élményekre lehet majd számítani, ugyanis épp ez adja majd a rendszer sava-borsát.
A virtuális világ NAV-ja: a világon először egy dubaji hatóság belép a metaverzumba
Míg a legtöbben egyelőre csak próbálják megérteni, mit is hozhat magával a technológiai fejlődés következő lépcsőfoka, a világ állami szerveinek zöme pedig igen messze van attól, hogy lépést tartson a korral, Dubaj virtuális javakat szabályozó hatósága, a VARA bejelentette: központot hoz létre a metaverzumban.
Al Olama felszólalásában arra kérte az ENSZ mellett működő Nemzetközi Távközlési Egyesület, hogy kezdjen egyeztetésekbe a platformot építő Metával a biztonsági előírások meghatározása érdekében. A miniszter szerint olyan szabályokat kell kidolgozni, amik mindenkire érvényesek, függetlenül attól, honnan lépnek majd be ebbe a világba.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.