Tech hvg.hu 2022. május. 30. 19:03

Rájöttek japán mérnökök, hogyan lehet kinyerni a szén-dioxid 99 százalékát a levegőből – és meg is csinálták

A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei szerint a megoldásuk kétszer gyorsabb a világ legjobb ilyen rendszereinél.

A globális felmelegedés elleni küzdelem egyik legfontosabb eleme az lenne, ha a légkörből valahogy sikerülne kivonni az üvegházhatást okozó szén-dioxidot. Ez egyelőre komoly kihívást jelent, ugyanis ha el is készül egy erre képes szerkezet, az vagy nem elég hatékony, vagy nem lehet elég hatékonyan üzemeltetni.

A Tokió Metropolitan Egyetem mérnökei most egy új, a levegő közvetlen elnyelésére szolgáló módszert (direct air capture, DAC) fejlesztettek ki, amelyől azt állítják, hogy 99 százalékos hatékonysággal működik. A megkötött szenet aztán eltárolhatják vagy fel is használhatják, például az élelmiszeriparban.

Megcsinálták az eszközt, ami a szén-dioxid 99 százalékát kivonja a levegőből

A Delaware-i Egyetem tudósai eredetileg egy hidrogénalapú akkumulátoron dolgoztak, ám menet közben kiderült: másra is jó lehet a technológiájuk.

Jelenleg kétféle DAC-rendszer létezik. Az egyik a folyékony, ahol a levegőt egy folyadékon vezetik át, hogy kémiai úton szabadítsák meg a széntől. A másik a szilárd, amikor szűrők segítségével kötik meg a szén-dioxidot. Mindkét módszer reverzibilis, vagyis szükség esetén a szén-dioxid magas hőmérsékleten felszabadítható, a rendszer pedig újra felhasználható.

A japán kutatók a fenti két megoldást ötvözték. A szén-dioxidot egy folyadék segítségével, kémiai úton szűrik ki, ám ahelyett, hogy azt egy oldatban raktároznák el, egy speciális folyamat végén szilárd halamazállapotú anyagot kapnak. Ehhez folyékony aminvegyületeket használnak.

Rájöttek a kutatók, hogyan szűrhetik ki a szén-dioxidot a gyárkémények füstjéből

Az Oregoni Állami Egyetem mérnökei egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely segíthet a gazdaság zöldítésében.

Az izoforon-diamin (IPDA) nevű vegyület használavával a kutatók 99 százalékos hatékonyságot értek el akkor, amikor 40 ppm szénkoncentrációval dolgoztak. A mérnökök állítása szerint a megkötött szén karbaminsav formájában vált ki, a reakció sebessége pedig kétszer olyan gyors, mint a jelenlegi legjobb DAC-rendszerek.

A kutatók az ACS Environmental Au nevű tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban azt írják, ha a megkötött szenet 60 Celsius-fokra hevítik, ismét felszabadul a szén-dioxid, a visszanyert folyadék pedig újra felhasználható lesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.