Tech hvg.hu 2022. május. 17. 11:30

Van egy feketével kisatírozott orosz sziget a Google térképén, azonnal beindult a találgatás

Az orosz–ukrán háború miatt különös összeesküvés-elméletek kezdtek terjedni az orosz fennhatóság alá tartozó Jeanette-szigettel kapcsolatban.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

A február óta tartó orosz–ukrán háború miatt ismét a figyelem középpontjába került a Jeanette-sziget, ez az egy orosz fennhatóság alatt álló földterület. A sziget a Szibériától északra fekszik, a Kelet-szibériai-tengeren. Érdekes azonban, hogy a terület a Google térképen kisatírozva látszik:

Google Maps

Az Indy100 szerint ez már hosszabb ideje így van, a háborúnak pedig semmi köze hozzá. Már csak azért sem, mert a fekete folt már évekkel korábban is látható volt a területen. Ez pedig azóta sem változott. A térképen normál állapotban egyébként nem is látszik sziget, ha azonban a műholdas megjelenítésre váltunk, akkor már igen. Pontosabban ekkor jön elő a kisatírozott rész.

Ez viszont önmagában is elég volt ahhoz, hogy az internetezők vad állításokat terjesszenek róla. A közösségi médiában elterjedt kommentek közt olyan is akad például, amely szerint a Google bosszúja ez, és így áll ki az ukrán nép mellett. Mások azt feltételezik, hogy a szigeten egy titkos katonai támaszpont működik, és ezért rejtették el a nyilvánosság előtt. De a valóság ennél sokkal unalmasabb: az oknyomozó oldalak szerint egyszerű adathiány áll az ügy hátterében, ugyanis nincs elegendő információ róla. Pontatlanságokat pedig nem célszerű megjeleníteni.

A szigetet egyébként George E. De Long fedezte fel 1881-ben, amikor a területen hajózott. A hovatartozásával kapcsolatban sok vita zajlott, mert a felfedezője valójában egy amerikai volt – ennek ellenére az oroszok úgy vélik, hogy a terület őket illeti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.