A Mars felszínén hatalmas árkokat találni, amelyek 1000 kilométer hosszan terülnek el egy vulkán körül. Ezekről készített felvételt az európai Mars Express műhold.
Sok mindent megtudtunk már az elmúlt évtizedekben a Marsról – legutóbb például azt, hogy legalább 5-ös erősségű rengés is előfordulhat rajta –, most pedig egy újabb adalékkal lettünk gazdagabbak. Az Európai Űrügynökség Mars Express nevű szondája a vörös bolygó geológiájának egyik különleges képződményét örökítette meg.
A képeken látható óriási karcnyomok a Tantalus Fossae nevű rendszer részei. Ami igazán megdöbbentő, az a méretük: a mélységük elérheti a 350 métert, a szélességük a 10, a hosszúságuk pedig az 1000 kilométert. A felvétel színhű, vagyis az emberek pontosan ilyennek látnák az égitestet, ha a saját szemükkel néznék meg. A képek egyébként technikailag nem fotók, hanem a digitális domborzati modellből konvertált képek.
A fenti képeken 1 pixel nagyjából 18 métert fed le.
A Tantalus Fossae az Alba Mons nevű széles, viszonylag lapos marsi vulkán keleti oldalán fut. A vulkán egyébként a legnagyobb a bolygón, az áramlási mezői 1350 kilométer kiterjedésűek. A csúcsa 6,8 kilométeren van.
A mélyedések akkor keletkeztek, amikor a vulkán kiemelkedett a bolygó kérgéből, a körülötte lévő terület pedig meghajlott és eltörött.
A képek segíthetnek megérteni a Mars működését. A szakemberek úgy vélik, a törések nem egyszerre, hanem egymás után keletkeztek, ezért is lehet, hogy egyes mélyedések keresztezik egymást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.