A kínai mérnökök egy speciális algoritmus segítségével oldották meg, hogy az általuk fejlesztett drónok ne a GPS-koordinátákra támaszkodjanak.
Bár az elmúlt években komoly fejlődésen mentek keresztül a drónok, van még olyan terület, ahol nehézkesen működnek. Ilyen például az erdő, ahol legfeljebb csak a pilóta tud baleset nélkül elnavigálni. A kínai Zhejiang Egyetem mérnökei ezért ezen a téren kezdtek fejlesztésbe.
A szakemberek egy olyan drónrajt alkottak meg, ami képes teljesen önvezető módon áthaladni a fák között. A szakembereket az erdőben repülő madarak inspirálták, a technológiát pedig a tervek szerint természetvédelmi és katasztrófavédelmi munkára fogják felhasználni.
A tenyérnyi méretű eszközöket magasságérzékelővel, mélységérzékelővel, valamint saját fedélzeti számítógéppel látták el. A szerkezeteknek nincs szükségük a GPS használatára, sem arra, hogy távolról irányítsák őket. Mindez azt jelenti, hogy a repülést teljes mértékben a megírt algoritmus határozza meg, ami igen komoly mérnöki munkát jelent. Az eredményt a Science Robotics című lapban publikálták.
A mérnökök szerint azért jobb, ha önvezető dórnok járják az erdőt, mert sokkal hatékonyabban tudják lerepülni az utat, mint az emberek. A pilótáknak gyakran többször is be kell járniuk ugyanazt a területet például egy megfigyelésnél, amit viszont korlátoz az akkumulátor kapacitása. Ezzel szemben az önvezető drónraj hatékonyan tud átrepülni az erdőn, a lehető legnagyobb területet bejárva. Ennek köszönhetően például egy katasztrófahelyzetben gyorsabban reagálhatnak a hatóságok is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.