A Nemzetközi Űrállomás (ISS) időnként pályakorrekcióra kényszerül, az Európai Űrügynökség pedig megmutatta, mi történik ilyenkor az ISS fedélzetén.
Isaac Newton zsenialitását jól mutatja, hogy képes volt leírni a mozgás törvényeit annak ellenére, hogy a Földön a súrlódás, a legellenállás és más erők is hatnak a testekre. A világűrben azonban ezek nagy része azonban nem okoz problémát, és a testek mozgását a fizika nyers valójában láthatjuk meg.
Az Európai Űrügynökség most erre mutatott egy remek példát a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósai segítségével: a videóban megnézhetjük, mi történik, ha az ISS gyorsítani kezd.
A Nemzetközi Űrállomás kapcsán fontos tudni, hogy a Föld légkörének nincs egy éles határa, az folyamatosan vékonyodik el. Még 400 kilométeres magasságban, ahol az ISS kering, van némi légellenállás, ami befolyásolja a szerkezet pályáját. Emiatt időnként szükség van rá, hogy egy utánpótlást szállító teherjármű segítségével pályakorrekciót hajtson végre az ISS.
Egy ilyen pályakorrekciót rögzített az űrállomás belső kamerája, ami jól mutatja, hogyan mozdul el az ISS az űrhajósok körül. A videót 8x sebességre gyorsította fel az Európai Űrügynökség.
Az egyik kommentelő megpróbálta kiszámolni, hogy mekkora erő hathat az űrhajósokra. Arra jutott, hogy valószínűleg 0,0005 g, vagyis a földi gravitáció 0,05 százaléka. Ez azonban csak egy becslésen alapuló eredmény, ami olyan részleteket vesz figyelembe, mint, hogy milyen gyorsan jutnak el az állomás egyik végéből a másikba az űrhajósok.
Összehasonlításként: a Holdon 0,17 g hat az űrhajósokra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.