Ha minden a tervek szerint halad, 2022 negyedik negyedévében elindulhat a Hold felé a Peregrine nevű űrszonda.
Régóta dolgozik már együtt a NASA az amerikai Astrobotic Technology nevű céggel. A vállalat abban segédkezik, hogy a szervezet rakományait eljuttassa majd a Hold felszínére. (2018 novemberében összesen nyolc céggel kötött stratégiai megállapodást a NASA.)
Eddig nem sokat lehetett tudni arról, hogyan áll ez a fejlesztés, az Astrobotic azonban most megmutatta, mire jutottak. Az elkészített leszállóegység a Peregrine, ami tudományos felszerelést visz majd a Holdra, és várhatóan 2022 negyedik negyedévében indul majd útnak. Ha ez sikerül, akkor az Apollo-program 1975-ös befejezése óta ez lesz az első amerikai űrszonda, ami leszáll a Holdon.
A Peregrine nagyjából 1,82 méter magas, és körülbelül 100 kilogrammnyi terhet képes magával vinni. Mindezt viszonylag olcsón, ugyanis kilogrammonként 1,2 millió dollárral (kb. 412 millió forint) lehet számolni, a Hold körüli pályára állítás pedig 300 ezer dollárba (103 millió forint) kerül. Összehasonlításként: a SpaceX 67 millió dollárt kér, ám az csak a Föld körüli pályáig viszi el a rakományt.
[Ezt is érdekesnek találhatja: Már teszteli a NASA a holdjárót, ami vizet keres a Holdon]
A rakományt már bepakolták a leszállóegységbe, a következő hónapokban megkezdődik a tesztelés. Ha ez is készen van, a szerkezet útnak indulhat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.