Tech hvg.hu 2022. április. 20. 18:33

Újgenerációs repülőgépeket rendelt Magyarország, ezzel képzik ki a légierő pilótáit

A cseh Aero Vodochody nevű cég – amelyet tavaly vásárolt meg a magyar kormányszóvivő férje – 2024-re szállítja le a 12 darab L-39NG-t.

Magyarország 12 darab új generációs, L-39NG típusú, a légierő pilótáinak kiképzését szolgáló repülőgépet vásárolt a cseh Aero Vodochody nevű cégtől. A hírt Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos a hivatalos Facebook-oldalára (amelynek neve High-tech Force) felkerült videóban jelentette be.

Mint arról korábban beszámoltunk, a magyar kormányszóvivő férjének, Szalay-Bobrovniczky Kristófnak a cége, a HSC Aerojet megvásárolta a cseh Aero Vodochodyt. Korábban arról is lehetett hallani, hogy Tombor András, a Mathias Corvinus Collegium alapítója lehet a vevő, csakhogy ő nem tudta letenni az asztalra az üzlethez elegendő összeget, ezután jött képbe Szalay-Bobrovniczky.

A repülőgépek 2024-re érkezhetnek meg Magyarországra.

A cseh cég még 2014 júliusában jelentette be az L-39NG projektet. A fejlesztés két szakaszban indult meg, melynek eredményeként az L-39NG 2018. december 22-én repülhetett először. Mindez azt jelenti, hogy valóban egy új repülőgépről van szó, amely a légierő pilótáinak kiképzését szolgálja.

85 kilométerre is ellőhet a legmodernebb német löveg, Magyarország is vehet belőle

Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormránybiztos szerint a német HX3-as messzebre tud lőni, mint az orosz tüzérség eszközei.

A repülőgépben egyszerre ketten ülhetnek. A hossza 12,03 méter, szárnyfesztávolsága pedig 9,56 méter. A súlya 3100 kilogrammot nyom, és legfeljebb 5800 kilogrammos össztömeggel képes felszállni.

A Williams International FJ44-4M hajtómű legfeljebb 775 km/h sebességre tudja gyorsítani az L-39NG-t 6000 méteres repülési magasságon. Egy tankkal 2590 km-t tud megtenni a gép.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.