Tech hvg.hu 2022. április. 17. 08:03

Végre megvalósíthatónak tűnik a repülőgép, amellyel 60 perc alatt bárhonnan bárhova eljuthatunk

Nemrég még lehetetlennek gondolták, most már csak nagyon nehéznek vélik a megvalósítását annak a hiperszonikus repülőgépnek, mellyel legfeljebb egyetlen óra alatt el lehet érni a világ bármely pontjából bármelyik másikba.

„A technológiai fejlődést végre elért odáig, hogy lehetővé tegye a legyártását annak a repülőnek, melyet megálmodtunk” – idézi az Entrepreneur üzleti magazin a Venus Aerospace startup két alapjítóját. Sarah és Andrew Duggleby annak apropóján szólaltak meg, hogy a vállalkozás újabb 20 millió dollárnyi tőkét kapott a legígéretesebb tudományos innovációkra költő Prime Movers Lab befektetési cégtől.

A pénzt a Venus Aerospace arra fordítja majd, hogy meghajtó- és repülési teszteket hajtson végre a houstoni űrkikötőben.

A cégnél korábban mintegy 9000 mérföldes óránkénti sebességről beszéltek. Most „csak” óránkénti 6900 mérföldes a terv, de ez még így is elképesztően gyorsat jelent. De a módszer ugyanaz: a repülő ugyanúgy szállna fel, mint bármelyik kereskedelmi járat, majd egy adott magasságot elérve bekapcsolná azt a hajtóművét, ami a világűr széléig repítené, ahol űrrepülőgépként haladna 15 percig. Majd a légkört elérve lelassítana, hogy aztán landoljon a célrepülőtéren.

A startup ígéri, a módszerrel megvalósítható, hogy legfeljebb 60 percbe teljen az utazás a Földön bárhonnan bárhova.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.