Fél évezredes történetében első ízben korlátozni kényszerülhetnek a vízfogyasztást a 5,6 millió lakosú chilei fővárosban a rekordhosszúságú, 13. éve óta tartó szárazság miatt.
„Példátlan helyzet alakult ki a város 491 éves történetében, amelyben kénytelenek vagyunk felkészülni arra, hogy nem lesz elég víz mindazoknak, akik itt élnek” – bejelentette be hétfőn a Santiagót és az elővárosait magába foglaló régió kormányzója, Claudio Orrego.
A hatóságok négyfokozatú vízkorlátozási tervet dolgoztak ki, amelynek egy enyhébb szakaszában csökkentik a nyomást a vezetékekben, a legsúlyosabb fázisában azonban rotációs alapon akár 24 órára is elzárhatják a csapot mintegy 1,7-1,7 millió ember számára.
Napelemekkel mentenének meg évi 238 millió liter vizet Kaliforniában
Kalifornia egyik vízszolgáltatója egy tudományos publikációból kiindulva döntött úgy, hogy napelemeket szerel a helyi csatornarendszerek fölé.
Az aszály elhúzódása miatt erősen leapadt a főváros vizének többségét szolgáltató Maipo és Mapocho folyók szintje. A tervek szerint a folyók vízszintjének alakulásától függően döntenek arról, hogy 12, hat- vagy négynaponta rendelnek-e el korlátozásokat. Mindegyik esetben más-más városrészben csökkentik a vízellátást.
A kormány becslése szerint az elmúlt 30 évben 10-37 százalékkal csökkent a rendelkezésre álló víz mennyisége Chilében, és 2060-ig további 50 százalékos csökkenés mehet végbe az ország északi és középső részén.
Ez a napelemes szerkezet 40 forintból csinál egy liter vizet a levegőből, bárhol
A páramentesítő készülékek elvén működik, de nem kell hozzá sem konnektor, sem gőzben pálló fürdőszoba vagy nedves alagsori helyiség, hogy vizet állítson elő: a levegőben lévő természetes párát gyűjti össze és kondenzálja ivóvízzé.
„Ez az első eset a történelemben, hogy Santiago vízkorlátozási tervet készített a klímaváltozás súlyossága miatt. Fontos megérteni, hogy a klímaváltozás velünk marad, és nemcsak globális, hanem lokális is” – hangoztatta a kormányzó.
A korlátozások alól mentesülnek a belváros egyes részei, illetve azok a területek, ahol fúrt kutakból vagy egyéb módon oldják meg a vízellátást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.