Az űrben egyre több műhold kering, ami még további növeli a kiberbiztonsági incidensek kockázatát.
Egy kínai katonai kutatóintézet olyan rendszert fejlesztett, ami távolról, egy földi irányítóközpontból is képes meghatározni, van-e valamilyen biztonsági hiba egy aktívan használt műholddal – számolt be róla a South China Morning Post (SMCP). A portál szerint a rendszer a hiba javításában is részt vehet, így a szerkezetben felfedezett biztonsági rést egy esetleges támadás előtt is be lehet foltozni.
Az SMCP szerint a világűrben most is több ezer műhold kering. Ezek mindegyike több száz olyan alkatrészt tartalmaz, amelyek potenciális szoftver- vagy hardverproblémákkal rendelkezhetnek, és amelyeket a hackerek kihasználhatnak. Például azért, hogy átvegyék az irányítást a szatellit fölött, és hogy abból kémeszközt csináljanak.
Kína ezért egy új kibervédelmi rendszeren kezdett dolgozni, amely egy adatbázisba rendezi a már működő műholdakat. A platform arra is képes, hogy megkeresse a szerkezet gyengepontjait, vagyis azokat a lehetőségeket, amelyek utat nyithatnak a kiberbűnözőknek. A rendszer tudása azonban nem csak ennyi, mivel a platform javaslatot is arra vonatkozóan, hogyan lehet a leghatékonyabban befoltozni a szatellit biztonságos működését fenyegető rést.
Az OntoCSA4Sat-ként (Ontology of Cyber Situational Awareness for Satellites) rövidített rendszert már egy amerikai műholdon is tesztelték. Ez az Iridium 108 volt, amit még 2017-ben bocsátottak fel, elsősorban kommunikációs célból. A kínai kutatók azt állítják, hogy a műholdban – a róla nyilvános elérhető információkat is felhasználva – rengeteg sebezhetőséget találtak. Jordan Hassin, a műholdat építő Iridium Communications ügyvezetője azonban állította, hogy a szerkezettel semmilyen probléma nincs. Azt is hozzátette, hogy a kínai kutatók egy olyan rendszereszközt jelöltek meg problémásként a tanulmányukban,
ami valójában nem is része a műholdnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.