A 39B jelű indítóállás környékét összesen négy villámcsapás érte. A rakétának nem lett baja.
Többször is villám csapott abba az indítóállásba múlt szombaton, azaz április 2-án, amihez a NASA SLS (Space Launch System) nevű megarakétája is kapcsolódik – jelentette az amerikai űrügynökség. A Space.com szerint az események idején a mérnökök egy kritikus tesztet végeztek volna, de ezt végül nem tudták végrehajtani.
A NASA összesen négy villámcsapást regisztrált, amik közül hármat közepesnek, egyet pedig erőteljesebbnek írtak le a szakemberek. Az indítóállomást egy kifejezetten erre a célra épített tornyok és vezetékes rendszer védi a villámcsapás okozta károktól, a technika pedig most is jól működött.
A NASA közleményében felidézte, hogy a villámvédelmi rendszert már korábban korszerűsítették, így sem az állomáson elhelyezett SLS-nek, sem pedig a rakéta csúcsán lévő Orion űrhajónak nem esett baja. (A szerkezetet csak nemrég gurították ki a mérnökök a 39B jelű indítóállomáshoz, ahova hosszú órák után jutott csak el a rakéta.)
A szombati villámcsapások idején a rakéta egyes rendszerei egyáltalán nem üzemeltek.
A szakértők a történtek miatt elhalasztották az SLS egyik fontos próbáját, ami során valós körülmények között szimuláltak volna indítását. A program része a szerkezet üzemanyaggal való feltöltése is – ez utóbbi 350 ezer liter folyékony hidrogén és folyékony oxigén keverékét jelenti.
A Space Launch System a NASA eddigi legnagyobb és legerősebb rakétája, amivel előbb a Holdat célozza meg az amerikai űrügynökség, de később a Marsra való eljutásban is segíthet. A szerkezetet a nyáron tervezik elindítani egy Hold körüli tesztútra, legénység nélkül.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.