Remekül modellezi a baktériumok együttélésének szabályait egy szinte minden konyhában fellelhető kiegészítő, a mosogatószivacs.
Igazi oázis a baktériumok számára a konyhai mosogatószivacs: köbcentiméterenként körülbelül 54 millió baktériumot képes befogadni. Ideális környezetet jelent e szabad szemmel láthatatlan kis egyedek számára: levegős, nedves és tele van ételmaradékkal. Ráadásul – állapították meg az amerikai Duke Egyetem kutatói – még úgynevezett kiegyensúlyozott elválasztási szűrőről is gondoskodik.
A szivacsok különböző méretű szektorokra vannak osztva, és éppúgy kielégítik azon baktériumok igényét, amelyek az elszigetelt környezetet részesítik előnyben, mint azokét, amelyek inkább más szervezetek közelében szeretnének lenni. Tehát a szivacs mindkét világ közül a legjobb a mikrobiális közösségek számára. A kutatók – magyarázza a ZME Science – azt találták, hogy azok a baktériumok, amelyek a szűk helyeken, például a szivacs kis pórusaiban szaporodnak, nem zavarják a többi organizmust, hogy több hely maradjon, míg a szivacs nagyobb területei lehetővé teszik, hogy a többitől függő mikrobák is túléljenek. Ha ezt egy szivacs ételmaradékával kombinálják, máris ideális hely lesz a baktériumok számára.
Kísérleteik során a kutatók vonalkóddal jelölték meg az E. coli törzsek egy csoportját, hogy nyomon kövessék populációjuk növekedését. Különböző kombinációkban keverték össze a baktériumokat laboratóriumi növesztőlemezeken, különféle potenciális életterekkel. Kiderült, hogy ahol kevés baktériumnak volt hely, az megsebezte azokat a fajokat, amelyek túlélése a más fajokkal való kölcsönhatástól függ, a nagy adagolás viszont azon törzsekre volt negatív hatással, amelyek szenvednek a kölcsönhatástól. A kutatók egy szivaccsal is végeztek hasonló kísérletet, és igen változatos baktériumkörnyezetet találtak.
A tanulmány szerzője egyenesen az emberek és a járvány kapcsolatához hasonlítja a fentieket. „A baktériumok olyanok, mint az emberek, akik átélik a járványt, egyesek nehezen izolálódnak, míg mások boldogulnak. Bebizonyítottuk, hogy egy összetett közösségben, amelyben a fajok között pozitív és negatív kölcsönhatások is vannak, van egy közepes mértékű integráció, amely maximalizálja az együttélést" – írja a kutató a Nature folyóiratban.
Persze ami jó a baktériumoknak a konyhában, nem biztos, hogy igazán jó az embereknek is. A kutatók mindenesetre azt tanácsolják, hogy gyakran (legalább hetente) cseréljük ki a mosogatószivacsot. Tisztítani is lehet: ehhez mikrohullámú melegítést és szárítási ciklussal járó mosogatást javasolnak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.