A bitcoin bányászata óriási energiát emészt fel, de volna rá megoldás, hogy kisebb legyen a kripto ökológiai lábnyoma.
A szakemberek becslése szerint a bitcoin bányászata már most annyi energiát használ el, mint egész Svédország, az egyre nagyobb népszerűsége pedig további növekedést jelez előre. Mindez komoly probléma, mert így a klímacélok is egyre nehezebben teljesíthetők például az Egyesült Államokban. Pedig a jelek szerint lenne arra megoldás, hogy ez ne így legyen.
Az amerikai Change the Code Not the Climate, a Greenpeace USA és több más szervezet a héten indította útnak a Change the Code Not the Climate nevű kampányát a tengerentúlon, ami arra hívja fel a figyelmet, hogy a kriptovalutát bányászó algoritmust meg kellene változtatni annak érdekében, hogy kevesebb energiát emésszen fel a művelet. Ezzel csökkenteni lehetne a folyamat ökológiai lábnyomát.
A bitcoinbányászat miatt változhatott gőzfürdővé egy tó az Egyesült Államokban
A helyiek arra panaszkodnak, hogy a tó iszonyatosan meleg, mivel a gépek hűtéséhez használt vizet ugyanide engedik vissza. Az erőmű vezérigazgatója szerint a törvényeknek megfelelően üzemelnek.
A szervezetek szerint ha a bányászathoz használt kódon változtatnának, akkor 99 százalékkal lehetne csökkenteni annak energiafelhasználását. Egy másik valuta, az ethereum esetében – amely át fog térni egy új rendszerre – ugyanilyen energiahatékonyság-növekedést várnak a szakemberek – írja a The Guardian.
Jelenleg az Egyesült Államok jár élen a világban a kriptobányászatban, miután Kína 2021-ben szigorított a tevékenység szabályozásán.
Michael Brune, a kampány igazgatója szerint Amerikában már azt fontolgatják, hogy újranyitják, vagy nem zárják be a bezárásra ítélt szénerőműveket, és hasonló lehet a helyzet a gázerőművek esetében is. Az ezek által előállított energiát mind a kriptobányászatra fordítanák, ami tönkretenné az elmúlt években a zöldenergia előállításában elért eredményeket.
Már kibányászták a bitcoin közel 90 százalékát, de új kriptopénz csak 2140-ben jöhet
Sose szabad üzletet kötni olyan brókerrel, akivel nem lehet találkozni, és aki fix hozamot ígér - ezek a fő tanulságai annak a kiterjedt csalássorozatnak, amelyben a magyar rendőrség is nyomoz.
A szakember szerint kész rémálom lenne, ha az USA, Európa és Kína elérné ugyan a kitűzött klímacélokat, de a fosszilis erőművekkel rendelkező országok tovább működtetnék ezeket annak érdekében, hogy ne kelljen őket bezárni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.